Sztuka

Czy utracony obraz wróci do Polski?

Sotheby's
Londyński dom aukcyjny odrzucił wnioski resortu kultury o wstrzymanie sprzedaży obrazu Henryka Siemiradzkiego – ustaliła „Rzeczpospolita”

Arcydzieło zaliczone do polskich strat wojennych zostało wystawione na aukcji obrazów w Londynie o czym jako pierwsza poinformowała kilka dni temu „Rzeczpospolita". „Taniec wśród mieczów" znalazł się w katalogu londyńskiego domu aukcyjnego Sotheby's wśród dzieł sztuki rosyjskiej. Jego sprzedaż zaplanowana jest na 28 listopada.

Obraz ten widnieje on na stronie internetowej Ministerstwa Kultury w katalogu dzieł utraconych w czasie wojny. Jego stan – co wynika z fotografii umieszczonej w katalogu londyńskiego domu aukcyjnego – jest bardzo dobry.

Z przedstawionego przez dom aukcyjny opisu wynika, że prywatny niemiecki kolekcjoner chce sprzedać ten obraz za kwotę 80 – 120 tys. funtów. Z informacji domu aukcyjnego wynika, że obraz został nabyty przez „rodziców obecnego właściciela około 1960 roku".

Obraz ten został namalowany przez Siemiradzkiego w latach 1879 – 80. Był wystawiany w warszawskiej Zachęcie w 1939 roku. Właścicielem obrazu była wtedy Anna Szreder. Po wybuchu wojny wraz z innymi dziełami sztuki obraz ten został przewieziony przez Niemców do Muzeum Narodowego, w którym zorganizowany został magazyn dzieł sztuki zrabowanych z różnych placówek. Nie znane są jego późniejsze losy. Resort kultury ma problemy z udowodnieniem, że faktycznie jest to strata wojenna, czyli że w czasie wojny został skradziony. Dlatego dom aukcyjny odrzucił dwa polskie wnioski o wstrzymanie sprzedaży tego obrazu.

Problemem jest publikowana na stronie ministerstwa kultury baza dzieła utraconych, która nie jest pełna, a w wielu przypadkach nigdy nie była badana historia umieszczonych tam zabytkowych obiektów.

W sobotę w PR 24 o godz. 13:15 o trudnościach z odzyskaniem obrazu opowie dziennikarz „Rzeczpospolitej" Marek Kozubal w programie dr Magdaleny Ogórek „Utracone, Odzyskanie".

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL