Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sztuka

"Tak widzš": Świat oczyma Węgrów

Robert Capa. Na zdjęciu: Françoise Gilot i Pablo Picasso. W tle siostrzeniec malarza Javier Vilato. Golfe-Juan, Francja, sierpień 1948 rok.
International
350 zdjęć ponad setki węgierskich twórców prezentuje wystawa "Tak widzš" w Muzeum Narodowym w Warszawie.

– Fotografia to dziedzina, która zapewniła Węgrom sławę œwiatowš – mówi Agnieszka Morawińska, dyrektor MNW, i cytuje zdane Roberta Capy, jednego z największych fotoreporterów XX wieku, współzałożyciela Agencji Magnum: „Aby być znakomitym fotografem, nie wystarczy talent, trzeba być Węgrem".

Widzów odwiedzajšcych MNW wita w hallu powiększone zdjęcie Capy z 1948 roku, przedstawiajšce Pabla Picassa z rozłożonym wielkim plażowym parasolem podšżajšcego brzegiem plaży na Riwierze Francuskiej za rozeœmianš Françoise Gilot, ówczesnš partnerkš i muzš artysty.

Na wystawie można zobaczyć także zdjęcia Capy, dzięki którym zyskał sławę fotoreportera wojennego, dokumentujšcego wydarzenia na pierwszej linii frontu. Wœród nich jest dramatyczny kadr przedstawiajšcy œmierć hiszpańskiego republikanina w forcie pod Kordobš we wrzeœniu 1936 roku.

Do kanonu œwiatowej fotografii należy wielu prezentowanych w Warszawie węgierskich twórców, takich jak André Kertész, który dokument naznaczył osobistym spojrzeniem i był mistrzem œwiatła, László Moholy-Nagy, wielki eksperymentator, przedstawiciel modernistycznej fotografii, Martin Munkácsi, współpracujšcy w Nowym Jorku z „Harper's Bazaar", Brassaď, zafascynowany życiem francuskiej bohemy, György Kepes, eksperymentujšcy na granicy fotografii i sztuki.

Jednoczeœnie mamy okazję poznać równie ciekawych artystów działajšcych na Węgrzech.

Wystawa tworzy szerokš panoramę rozwoju fotografii w tym kraju od jej narodzin do XXI wieku. Rozkwit nowoczesnej fotografii węgierskiej nastšpił w latach 20. i 30. XX wieku. Najważniejsze pokazane jej nurty to: dokument – od eseju do reportażu, awangarda, neoawangarda i eksperymenty konceptualistów w latach 60. i 70., fotografia czasu transformacji, czyli lata 80. i 90., oraz najnowsza, z rozmaitymi eksperymentami wizualnymi, znoszšcymi granice między gatunkami i technikami.

Węgierscy fotografowie sš z wyczuleni na obserwacje społeczne, z pasjš œledzš życie mieszkańców miast i prowincji. Ale potrafiš zaskoczyć krytycznš ripostš, jak Laszło Haris, autor niemal plakatowej „Nielegalnej awangardy" (1971) z krzyczšcymi ustami zamkniętymi zmiętš gazetš.

Wystawa czynna do 10 wrzeœnia

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL