Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sztuka

Stanisław Wyspiański, jakiego nie znamy

Stanisław Wyspiański, „Zaczytana”, 1893.
Agra Art
Na niedzielnej aukcji Agry Art powiało Młodš Polskš. Jest kolekcja monachijczyków, a na obrazach dominujš kobiety i konie. Pięknie i patriotycznie.

Miłoœnicy Stanisława Wyspiańskiego przecierać będš oczy ze zdumienia. Na niedzielnš aukcję Agry Art trafił bardzo oryginalna praca naszego najwybitniejszego artysty Młodej Polski. „Zaczytana" to studium malarskie przedstawiajšce młodš, roznegliżowanš kobietę z ksišżkš na kolanach.

Dzieło powstało podczas pobytu w Paryżu, kiedy to artysta podpisywał swe prace samym imieniem - Stanislas. Zwraca uwagę silnš ekspresjš rysunku, wzmocnionego jeszcze czarnš kredkš. Poezja i niedopowiedzenie łšczy się tu z drapieżnym realizmem. Obraz powrócił do Polski z Kanady, dokšd wywiózł go po wojnie prywatny kolekcjoner. Cena wywoławcza wynosi 170 tys. zł.

Jednym z rarytasów jest płótno Józefa Brandta „Atak husarii polskiej". Mistrzowsko oddany gwałtowny ruch jeŸdŸców i koni oraz zamęt i tumult bitewny przywodzš skojarzenia z pisarstwem Henryka Sienkiewicza i dzikimi polami Ukrainy. Cena wywoławcza – 650 tys. zł. Krajobraz Kresów i konie w galopie to także temat „Błotnistej drogi", oleju na płótnie Józefa Chełmońskiego. Praca podróżowała po œwiecie, a do Polski przybyła z Kanady, a licytacja rozpocznie się od 380 tys. zł.

„Pejzaż włoski" Aleksandra Gierymskiego (cena wywoławcza 200 tys. zł) powstał na przełomie XIX i XX wieku. Jego niepowtarzalny nastrój, a także chropawš, załamujšcš œwiatło fakturę malarskš dobrze zapamiętali widzowie głoœnej wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2014 roku, na którš trafił z Londynu z prywatnych zbiorów. „Konny patrol" (110 tys. zł) to z kolei jedna z pierwszych prac Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Tematykę konnš odnajdziemy także w pracach Orłowskiego, Ajdukiewicza, Rybkowskiego, Wywiórskiego, Chmielińskiego i oczywiœcie Kossaków.

Na aukcji znajdš się zmysłowe kobiece wizerunki kreœlone rękš Witkacego, Malczewskiego, Hofmana, Styki. Włodzimierz Tetmajer ukazał kobiety w wiosennej nagoœci w scenach mitologicznych na brzegu morza (15 tys. zł). W ofercie Agry Art pojawiło się kilka urokliwych kobiecych portretów Juliana Fałata. „Rudowłosa" (38 tys. zł) powstała w czasie, gdy artysta odchodził już od dawnego sposobu użycia akwareli, by osišgnšć efekty bliskie malarstwu olejnemu. Przycišga wzrok także odwrócona bokiem tajemnicza nieznajoma z czerwonym kolczykiem (18 tys. zł). Nie da o sobie zapomnieć patrzšca z portretu Tadeusza Styki „Dziewczyna o ciemnych włosach" (25 tys.).

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL