Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Sztuka

Stanisław Wyspiański, jakiego nie znamy

Stanisław Wyspiański, „Zaczytana”, 1893.
Agra Art
Na niedzielnej aukcji Agry Art powiało Młodą Polską. Jest kolekcja monachijczyków, a na obrazach dominują kobiety i konie. Pięknie i patriotycznie.

Miłośnicy Stanisława Wyspiańskiego przecierać będą oczy ze zdumienia. Na niedzielną aukcję Agry Art trafił bardzo oryginalna praca naszego najwybitniejszego artysty Młodej Polski. „Zaczytana" to studium malarskie przedstawiające młodą, roznegliżowaną kobietę z książką na kolanach.

Dzieło powstało podczas pobytu w Paryżu, kiedy to artysta podpisywał swe prace samym imieniem - Stanislas. Zwraca uwagę silną ekspresją rysunku, wzmocnionego jeszcze czarną kredką. Poezja i niedopowiedzenie łączy się tu z drapieżnym realizmem. Obraz powrócił do Polski z Kanady, dokąd wywiózł go po wojnie prywatny kolekcjoner. Cena wywoławcza wynosi 170 tys. zł.

Jednym z rarytasów jest płótno Józefa Brandta „Atak husarii polskiej". Mistrzowsko oddany gwałtowny ruch jeźdźców i koni oraz zamęt i tumult bitewny przywodzą skojarzenia z pisarstwem Henryka Sienkiewicza i dzikimi polami Ukrainy. Cena wywoławcza – 650 tys. zł. Krajobraz Kresów i konie w galopie to także temat „Błotnistej drogi", oleju na płótnie Józefa Chełmońskiego. Praca podróżowała po świecie, a do Polski przybyła z Kanady, a licytacja rozpocznie się od 380 tys. zł.

„Pejzaż włoski" Aleksandra Gierymskiego (cena wywoławcza 200 tys. zł) powstał na przełomie XIX i XX wieku. Jego niepowtarzalny nastrój, a także chropawą, załamującą światło fakturę malarską dobrze zapamiętali widzowie głośnej wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2014 roku, na którą trafił z Londynu z prywatnych zbiorów. „Konny patrol" (110 tys. zł) to z kolei jedna z pierwszych prac Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Tematykę konną odnajdziemy także w pracach Orłowskiego, Ajdukiewicza, Rybkowskiego, Wywiórskiego, Chmielińskiego i oczywiście Kossaków.

Na aukcji znajdą się zmysłowe kobiece wizerunki kreślone ręką Witkacego, Malczewskiego, Hofmana, Styki. Włodzimierz Tetmajer ukazał kobiety w wiosennej nagości w scenach mitologicznych na brzegu morza (15 tys. zł). W ofercie Agry Art pojawiło się kilka urokliwych kobiecych portretów Juliana Fałata. „Rudowłosa" (38 tys. zł) powstała w czasie, gdy artysta odchodził już od dawnego sposobu użycia akwareli, by osiągnąć efekty bliskie malarstwu olejnemu. Przyciąga wzrok także odwrócona bokiem tajemnicza nieznajoma z czerwonym kolczykiem (18 tys. zł). Nie da o sobie zapomnieć patrząca z portretu Tadeusza Styki „Dziewczyna o ciemnych włosach" (25 tys.).

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL