Unikatowość tej wystawy w Małej Galerii w toruńskim Ratuszu Staromiejskim polega na tym, że pokazane zostaną prace jednego z najciekawszych i zarazem najbardziej charakterystycznych polskich malarzy, pochodzące z trzech kolekcji. Najbardziej znane obrazy Tadeusza Makowskiego z Muzeum Narodowego w Krakowie pozyskano dzięki temu, że Galeria Sztuki Polskiej w krakowskim muzeum jest obecnie zamknięta. Druga kolekcja – przede wszystkim grafik – to zbiory Marcina Samlickiego, zaprzyjaźnionego z Makowskim malarza i krytyka sztuki, pochodzi z Muzeum w Bochni. Trzecia kolekcja — Elżbiety i Jerzego Stelmachów — to obrazy, szkice i studia olejne oraz drzeworyty.

 

- To niezwykła sytuacja, że można zobaczyć taki właśnie zespół prac – uważa Anna Król, autorka scenariusza i aranżacji wystawy. — Te znajdujące się w Muzeum w Bochni nie są praktycznie pokazywane ze względu na nietrwałość papieru. Po raz pierwszy widzowie mogą też oglądać jeden z najpiękniejszych obrazów artysty — „Studia fajek” znajdujące się w prywatnej kolekcji Stelmachów. To prawdziwe arcydzieło.

W sumie, na wystawie widzowie zobaczą około 50 prac Tadeusza Makowskiego (1882–1932), jednego z najważniejszych polskich artystów, współtwórcy École de Paris. Zgromadzone dzieła  zaprezentują wszystkie najważniejsze wątki w jego twórczości. 

Makowski był malarzem, rysownikiem i grafikiem, uważanym za jednego ze współtwórców podstaw polskiej grafiki artystycznej – za sprawą stosowanej przez siebie techniki drzeworytu. Pochodził z Oświęcimia, studia ukończył na krakowskiej ASP u Józefa Mehoffera i Jana Stanisławskiego, wyjechał do Paryża nie mając jeszcze 30 lat i tam pozostał. Stworzył nie tylko swój styl, ale i świat – kanciastych dziecięcych ludzików z trójkątnymi czapeczkami na głowach. Ten przewijający się w jego pracach motyw jest jego znakiem rozpoznawczym.
Pierwszą swoją odsłonę ta wystawa miała w Stalowej Woli. W  Małej Galerii Ratusza Staromiejskiego w Toruniu będzie czynna do 1 lipca.