Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sztuka

Piękno pożyczone od natury

Fotorzepa
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie otworzyło w czwartek nowš galerię koreańskš.

Wystylizowana została na replikę domu koreańskiego, który zgodnie z hierarchiš w tradycyjnym społeczeństwie patriarchalnym dzieli się na dwie przestrzenie; męskš i kobiecš W pierwszej, zwanej saranbang, mężczyŸni studiowali, pracowali, przyjmowali goœci, spożywali posiłki w towarzystwie dygnitarzy. Jest więc  ona wyposażona w funkcjonalne przedmioty: szafy, regały, stoliki o prostych kształtach i stonowanych kolorach, w których przechowywano kamienie do rozcierania tuszu i narzędzia do pisania, biurka, czy listowniki. 

W drugiej – anbang, czyli kobiecej zobaczymy kabinety, skrzynie i pudełka z lustrami na kosmetyki i przedmioty codziennego użytku. To wnętrze o cieplejszych kolorach. Obie dopełniajš elementy dekoracyjne: malarstwo z motywem ryb, kwiatów i ptaków oraz  ceramika, pokryta przezroczystš, nieco spękanš glazurš o zielonkawej, szarej lub niebieskawej barwie.

Koreańskie domy projektowano według filozofii  „pożyczenia od natury jej piękna” (chagyeong). Dzięki temu wnętrza były zrównoważone, każdy mebel miał swoje miejsce i wyrażał wyrafinowany smak, a także harmonizowały z otaczajšcym krajobrazem.

W ekspozycji połšczono zabytkowe obiekty ze współczesnym koreańskim designem nawišzujšcym do tradycji. Uzupełniono jš też multimediami, przybliżajšcymi życie i kulturę Korei. Projekt został zrealizowany we współpracy z Narodowym Muzeum Folkloru Korei w Seulu.

Dotychczas w zbiorach Muzeum Etnograficznym znajdowało się tylko kilkanaœcie eksponatów, reprezentujšcych kulturę koreańskš. Organizowano wystawy czasowe, ale nigdy nie było stałej. Nowa galeria powstała dzięki najnowszym zakupom ponad 60 obiektów w prywatnej galerii Dirka Pfannebeckera – Chinese Arts & Crafts we Frankfurcie nad Menem oraz w galerii sztuki w Turynie. Na razie wyeksponowana została tylko częœć z  eksponatów i stopniowo będzie rozbudowywana.

Otwarciu ekspozycji towarzyszš wydarzenia specjalne: pokazy filmowe, zajęcia z kaligrafii i warsztaty kulinarne. 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL