Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sztuka

Kultura-makulatura Polaka z Holandii

materiały prasowe, Muzeum Plakatu
Muzeum Plakatu zaprasza na pierwszš w Polsce, obszernš prezentację twórczoœci wybitnego polskiego projektanta graficznego, ilustratora i malarza Cypriana Koœcielniaka.

Cyprian Koœcielniak ceniony był w latach 80. XX wieku nie tylko za nowoczesne i ekspresyjne projekty plakatów, ale również za czołówki do znanych filmów takich jak „Wojna œwiatów – następne stulecie” Piotra Szulkina i serialu telewizyjnego „Jan Serce”.

 

Artysta stracił jednak wiarę w przyszłoœć polskiego plakatu, po mało satysfakcjonujšcych próbach współpracy z polskim filmem, więc wyjechał z kraju, aby w Holandii spróbować sił w zupełnie nowej dla siebie dziedzinie – ilustracji prasowej. Przez niemal 30 lat współpracował tam z najważniejszymi gazetami holenderskimi i niemieckimi.

Przez krótki okres współpracował także z „New York Timesem”, gdzie zainicjował typ wizualnego komentarza do bieżšcych wydarzeń politycznych i kulturalnych. Polegał on na uruchomieniu myœlenia metaforycznego, które współtworzył odbiorca. Ten sposób tworzenia obrazów sięga korzeniami szkoły plakatowego myœlenia prof. Henryka Tomaszewskiego, jednego z głównych twórców polskiej szkoły plakatu, którego uczniem i asystentem był Cyprian Koœcielniak.

W nowej ojczyŸnie stał się oryginalnym i niezwykle cenionym ilustratorem prasowym, porównywanym niekiedy do słynnego amerykańskiego rysownika Saula Steinberga. Zyskał stałe miejsce w kolumnach czołowych gazet oraz podejmował się zadań zwišzanych z projektowaniem graficznym, których zwieńczeniem był zrealizowany w 2015 roku monumentalny projekt dekoracji szpitala dziecięcego w Amsterdamie. Równolegle prowadził pracę dydaktycznš w Akademii Minerva w Groningen. Od 2009 roku do chwili obecnej, artysta ujawnił swoje nowe oblicze, twórcy pochłoniętego misjš stworzenia nowego języka komunikacji wizualnej. Aby osišgnšć wyznaczony sobie cel, zwrócił się ku wielkoformatowemu malarstwu na papierze, korzystajšc z narracyjnych właœciwoœci ilustracji prasowej.

Na wystawie „Kultura-makulatura. Cyprian Koœcielniak: ilustracje, plakaty, rysunki” w Muzeum Plakatu w Wilanowie, po raz pierwszy polscy widzowie zobaczyć mogš ponad 250 prac z lat 1974–2017, należšcych do wszystkich dziedzin oraz specjalizacji, w których artysta realizował swoje pomysły. Stosował w nich bardzo różnorodne techniki plastyczne.

Towarzyszšca wystawie publikacja zawiera teksty poœwięcone artyœcie autorstwa m.in. prof. Krzysztofa Lenka, Marka Freudenreicha i Piotra Łuszczykiewicza. Swoimi refleksjami na temat twórczoœci Cypriana Koœcielniaka dzielš się także jego holenderscy przyjaciele oraz współpracownicy, znani dziennikarze Paul van der Berg i Joost van der Vaart. Ekspozycja przygotowana została we współpracy z autorem w oparciu o jego prywatne archiwum.

Wystawę „Kultura-makulatura. Cyprian Koœcielniak: ilustracje, plakaty, rysunki” oglšdać można w Muzeum Plakatu w Wilanowie do 17 marca. 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL