Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sztuka

Historia w ożywionych obrazach

materiały prasowe
Galeria Kordegarda zaprasza na wystawę „Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach”, która zdradza kulisy powstawania niezwykłej serii filmów wyprodukowanych przez WFDiF.

Wystawa odkrywa tajniki produkcji filmowej – od momentu pracy nad scenariuszem, przez tworzenie zdjęć, po efekty specjalne. Widzowie mogš zobaczyć na wystawie kostiumy bohaterów, fotosy oraz werki z planu filmowego. Obejrzeć także można wybrane filmy oraz poczuć wyjštkowš atmosferę na planie filmowym.

W Kordegardzie oglšdamy zatem dziesięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich oraz grafik, które przedstawiajš wydarzenia i postacie zwišzane z dšżeniami do odzyskania przez Polskę niepodległoœci. Cykl wyprodukowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Dzięki wytężonej pracy wybitnych twórców na ekranie ożywajš między innymi Tadeusz Rejtan, Tadeusz Koœciuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniœci z 1905 roku, a także Józef Piłsudski wkraczajšcy do Kielc na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały poczštek Legionom Polskim.

W bohaterów historycznych wcielajš się polscy aktorzy – Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, Tomasz Schimscheiner czy Marcin Hycnar. Scenografia i piękne kostiumy przenoszš widzów do przeszłoœci, dzięki czemu mogš bliżej przyjrzeć się jego bohaterom i poznać kontekst historyczny uwiecznionych wydarzeń. Każdej historii fabularnej towarzyszy komentarz narratora – Olgierda Łukaszewicza, który opowiada o historycznym tle zdarzeń przedstawionych w filmie.

Inspiracjš dla każdego filmu było dzieło malarskie. Wœród pierwowzorów znalazły się obrazy Wojciecha Kossaka („Przysięga Koœciuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794”, „Olszynka Grochowska” i „Emilia Plater w potyczce pod Szawłami”), Jana Matejki („Rejtan – Upadek Polski”), Jacka Malczewskiego („Wigilia na Syberii”), Maksymiliana Gierymskiego („Patrol powstańczy”), Artura Grottgera („Kucie kos”), Stanisława Masłowskiego („Wiosna roku 1905”), Horacego Verneta („Bitwa pod Somosierrš”) i Stanisłšwa Kaczora-Batowskiego („Wejœcie strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc w 1914”).

Forma wystawy pozwala w przystępny sposób zapoznać się z ważnymi postaciami z dziejów Polski oraz lepiej zrozumieć zagadnienia historyczne. Może być zatem doskonałym urozmaiceniem zajęć edukacyjnych.

Ekspozycji towarzyszyć będš specjalne pokazy VR, które pozwolš widzom przenieœć się na plan jednego z filmów i z bliska przyjrzeć się pracy ekipy filmowej. Wystawę „Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach” oglšdać można do 18 listopada w Galerii Kordegarda przy Krakowskim Przedmieœciu 15/17 w Warszawie.

Więcej informacji na www.kordegarda.org

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL