Jak pokazywać „Damę z gronostajem”

Pracownia ART FM zwyciężyła w konkursie na projekt nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Aktualizacja: 18.08.2017 09:16 Publikacja: 18.08.2017 09:11

Jak pokazywać „Damę z gronostajem”

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Jury, złożone z przedstawicieli Muzeum Narodowego w Krakowie, SARP, ASP i  Małopolskiego Konserwatora Zabytków, wyraziło nadzieję że odnowiony Pałac Książąt Czartoryskich wkrótce stanie się perłą wśród muzeów kolekcjonerskich na świecie.

Nagrodzony projekt opracował zespół krakowskiej pracowni w składzie: Magdalena Piwek, Maksymilian Majoch, Mieczysław Bielawski oraz Łukasz Markiewicz. Są  znani z wielu głośnych realizacji, takich, jak podziemia Rynku w Krakowie, MICET – wystawa interaktywna dla Starego Teatru czy Hydropolis – centum edukacyjne o wodzie we Wrocławiu.

– Nasza filozofia była taka, żeby stworzyć minimalistyczny projekt. Elementy, które wprowadzamy w sposób dyskretny dopełnią zabytkowe wnętrza i cenne obiekty w kolekcji – mówi „Rzeczpospolitej” Mieczysław Bielawski . – Zastosujemy efekty lustrzane, sprawiające, że przedmioty będą sie odbijać na przykład w wypolerowanych gablotach. Wrowadzimy też inteligentne sterowanie światłem, pozwalające na dynamiczne rozświetlanie i ściemnianie  obiektu lub obrazu w zależności, czy widz się do niego zbliża, czy oddala. I zastosujemy nowoczesne media z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej, ale tylko w aplikacji na tablety i telefony. Nie będzie natomiast żadnych świecących ekranów, czy projekcji, które zakłócałyby odbiór kolekcji.

Scenariusz ekspozycji obejmuje 24 sale na pierwszym i drugim piętrze Pałacu Czartoryskich, w których wystawionych będzie około 1100 obiekktów: obrazy, przedmioty codziennego użytku, militaria, grafiki, rękopisy. Projekt obejmuje także korytarze, klatki schodowe, szatnie, utworzenie kawiarni i sklepu.

„Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci znajdzie się w osobnej sali, w której poza obrazem, umieszczonym w gablocie na wprost wejścia, będzie tylko ławka. Gablotę opracowano na podstawie tzw. złotego podziału, a wszelkie zbędne bodźce i kolory zdecydowano się wyciszyć, by nic nie przeszkadzało w kontemplacji dzieła.

W Sali Wiktorii Wiedeńskiej w centrum stanie namiot ceremonialny  a wokół niego rozmieszczone zostaną bogate zbiory: trofea wojenne, militaria, pamiątki. Eksponaty związane bezpośrednio z Janem III Sobieskim zajmą reprezentacyjną ścianę.

Do konkursu na aranżację ekspozycji i wnętrz Pałacu Czartoryskich zgłosiły się 24 zespoły, z których zakwalifikowano 19. W pierwszym etapie wpłynęło ostatecznie 13 prac, z których do obecnego drugiego etapu zakwalifikowały się trzy.

Drugie miejsce zdobyła praca włoskich architektów Claudia Nardi i Gabriele Anatrini, przygotowana z zespołem: Agnieszka Bińczycka, Matteo Crociani, Szymon Ruszczewski i Annalisa Tronci.

Trzecie miejsce jury przyznało projektowi przygotowanemu przez arch. wnętrz Marka Mikulskiego, dr inż. arch. Macieja Małachowicza oraz arch. wnętrz Macieja Mikulskiego.

Nagrodzone prace można oglądać od 18 sierpnia do 15 września na wystawie plenerowej na placu przed Arsenałem Muzeum Książąt Czartoryskich.

Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Rzeźba
Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce