Królowa Korony Polskiej

Na Zamku Królewskim w Warszawie otwarto wystawę poświęcona jubileuszowi 300-lecia koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze

Aktualizacja: 02.08.2017 23:01 Publikacja: 02.08.2017 22:52

Królowa Korony Polskiej

Foto: Monika Kuc

Wystawa przypomina, że 8 września 1717 roku, za zgodą papieża Klemensa XI, dokonano koronacji obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem, znajdującego się pod opieka paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie, który od 1382 roku był otoczony wyjątkową czcią.

 

W XVII wieku ze wstawiennictwem Matki Boskiej z Jasnej Góry łączono ocalenie przed szwedzkim potopem. Król Jan Kazimierz w podzięce za nie złożył 1 kwietnia 1656 roku śluby lwowskie, uznając oficjalnie Matkę Boską za Królową Korony Polskiej.

 

Zwyczaj koronowania cudownych wizerunków w Rzymie istniał od XVII wieku. W tym czasie sytuacja polityczna Polski za panowania Augusta II znów stawała się trudna i stąd następne poszukiwania boskiej protekcji i prośba paulinów z Jasnej Góry do papieża o zgodę na koronację Matki Boskiej Częstochowskiej. Na uroczystość w 1717 roku  przybyła rekordowa liczba 150 tysięcy pielgrzymów. Koronę wykonał w Rzymie złotnik Giovanni Giardini, a fundatorem była Kapituła świętego Piotra, dysponująca przeznaczonym na ten cel legatem księcia Sforza.

 

- Rok 1717 był bardzo ważnym  w historii naszej ojczyzny, nie tylko pod względem historycznym, ale także duchowym. Pierwsza koronacja wizerunku Matki Boskiej poza terenem Italii miała ogromne znaczenie. Wiemy, że  nasza historia jest nierozerwalnie związana z cudownym wizerunkiem jasnogórskim Maryi. Wszystkie wydarzenia radosne i trudne były związane z tym szczególnym wizerunkiem i Jasną Górą. Tak, jak powiedział Jan Paweł II, na Jasnej Górze bije serce narodu w sercu Matki. Wszyscy tego doświadczamy i w naszych czasach. Pragniemy, żeby ten rok jubileuszowy przyczynił się do odnowy naszego narodu – mówił podczas otwarcia wystawy na  Zamku Królewskim o. Arnold Chrapkowski generał Zakonu Paulinów.

 

 

Wystawa pokazuje dzieje kultu Matki Boskiej jako Królowej, starania o koronację i osoby w nią zaangażowane, przebieg i następstwa uroczystości. Dwa szczególnie cenne na niej obiekty to obraz Józefa Chełmońskiego przedstawiający Jasnogórski Wizerunek w koronach Klemensa XI z 1717 r. i relikwiarz Krzyża Świętego z daru polskiej królowej Marii Józefy, żony Augusta III, który z okazji jubileuszu przeszedł gruntowną konserwację.

 

- Obraz Józefa Chełmońskiego to jedna z jego trzech kopii, wykonanych przez artystę na prośbę przeora o. Euzebiusza Rejmana w 1903 roku. Malarz przyjechał na Jasną Górę w Wielki Czwartek i jednego dnia wykonał na miejscu dwie kopie, które w pracowni dokończył. Trzecia to akwarelka, którą podarował  przeorowi w podziękowaniu. Twarze artysta namalował po swojemu; do wizerunku dzieciątka pozował mu czteroletni wnuk  - opowiada  o. Stanisław Rudziński, kustosz zbiorów wotywnych Jasnej Góry. I wyjaśnia, że rysy postaci oryginalnego obrazu były wówczas prawie nieczytelne na skutek przemalowań i działania czasu. Fachową konserwację jasnogórskiego obrazu przeprowadzono została dopiero w 1925 roku. Wtedy twarz Matki Boskiej na Cudownym Obrazie stała się znów widoczna.

 

 

Historia  pierwszych koron Matki Boskiej była dramatyczna. - W 1909 zostały skradzione po włamaniu do jasnogórskiej  kaplicy. Nigdy nie zostały odnalezione. To był wielki wstrząs i bolesne przeżycie dla wiernych. A w rok później papież Pius X ofiarował nowe korony  - opowiada  Jerzy Żmudziński, kurator warszawskiej wystawy.

 

Obecnie na Cudowny Obraz została nałożona replika koron sprzed 300 lat, poświęcona przez papieża Franciszka  (ta uroczystość odbyła się 28 lipca - w pierwszą rocznicę jego wizyty na Jasnej Górze).  – Korony zdobiące teraz wizerunek Jezusa i Maryi są darem włoskiej diecezji Crotone na południu Włoch. Zostały wykonane przez bardzo znanego włoskiego złotnika Michele Affidato. To całkowicie robota ręczna, korony  zdobią topazy i perły – dodaje o. Arnold Chrapkowski
Warszawska, niewielka wystawa, zachęca do obejrzenia dużej jubileuszowej ekspozycji na Jasnej Górze. Jubileusz  300-lecia koronacji trwa do końca roku, główne uroczystość obchodów 26 sierpnia.
 
Wystawa „Koronacja papieska obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze w 1717 r. i jej jubileusz” na Zamku Królewskim w Warszawie czynna do 12 września

Wystawa przypomina, że 8 września 1717 roku, za zgodą papieża Klemensa XI, dokonano koronacji obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem, znajdującego się pod opieka paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie, który od 1382 roku był otoczony wyjątkową czcią.

W XVII wieku ze wstawiennictwem Matki Boskiej z Jasnej Góry łączono ocalenie przed szwedzkim potopem. Król Jan Kazimierz w podzięce za nie złożył 1 kwietnia 1656 roku śluby lwowskie, uznając oficjalnie Matkę Boską za Królową Korony Polskiej.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Rzeźba
Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce