Sztuka

Wisła okiem Feliksa Zwierzchowskiego

materiały prasowe
W Galerii Kordegarda oglądać można wystawę prac Feliksa Zwierzchowskiego prezentującą jego fotografie poświęcone rzece Wiśle.

Zdjęcia pokazane na wystawie „Feliks Zwierzchowski: Projekt Wisła. Fotografie z lat 1958-89” pochodzą ze zbiorów Związku Polskich Artystów Fotografików i prezentowane są w Galerii Kordegarda w związku z obchodzonym Rokiem Wisły.

Wisła była szczególnym tematem pojawiającym się w twórczości Feliksa Zwierzchowskiego. Jego czarno-białe kadry naświetlone zostały na szklanych płytkach pokrytych emulsją światłoczułą, bądź na negatywie średnioformatowym.

Obok nadwiślańskich pejzaży, które ukazują piękno natury, architektury Warszawy oraz innych miejscowości położonych nad Wisłą, najciekawszą częścią kolekcji są indywidualne i zbiorowe portrety ludzi. Fotografie różni od siebie czas i miejsce powstania oraz charakter fotografowanych wydarzeń. Łączy je jednak jedno -  wszystkie pokazują przyciągającą siłę rzeki jako niezastąpionego miejsca wypoczynku, sportu, zabawy, a także pracy.

Bohaterowie zdjęć, choć sfotografowani zostali w bliskim planie, rzadko pozują artyście. Na zdjęciach zdają się nie dostrzegać, bądź ignorować jego obecność, gdyż zaabsorbowani są sobą oraz otaczającymi ich wydarzeniami.

Wyjątkowy koloryt nadwiślańskich miejscowości oraz zatrzymana w kadrze atmosfera minionych lat mówią o sile cyklu, pokazują bowiem, jak istotne jest fotografowanie codzienności. Przypominają również o tym, że fotografia nie jest jedynie zapisem minionych wydarzeń, ale pozwala ponownie odczytywać rzeczywistość.

Feliks Zwierzchowski urodził się w Warszawie w 1912 roku. Już w wieku 14 lat podjął pierwsze próby fotografowania. W ostatnim okresie dwudziestolecia międzywojennego i w czasie II wojny światowej był już docenianym fotografem polskiego pejzażu, co w 1950 roku zaowocowało członkostwem w Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Był także założycielem oraz dożywotnim kustoszem Biblioteki ZPAF, którą założył w 1951 roku. Dzięki pasji przez ponad pięćdziesiąt lat zgromadził kilka tysięcy unikatowych woluminów, co uczyniło ją największą biblioteką fotograficzną w tej części Europy. Realizował tam swoje dwie najważniejsze pasje - miłość do książek oraz fotografii. Jako fotograf krajobrazu polskiego miał na swoim koncie duży dorobek i wiele sukcesów, w tym publikacje w albumach, folderach i czasopismach, kilkadziesiąt wystaw oraz nagrody, medale i odznaczenia otrzymane w kraju oraz za granicą. Za szczególne zasługi Zwierzchowski otrzymał honorowe członkostwo ZPAF. Zmarł w 2003 roku. Jego bogate archiwum płytek szklanych, negatywów oraz odbitek srebrowych znajduje się w zasobach Fototeki ZPAF. Choć Projekt Wisła był niespełnionym dziełem artysty i miał być cyklem najważniejszym, nigdy nie został pokazany ani wydany w żadnej formie.

Wystawę „Feliks Zwierzchowski: Projekt Wisła. Fotografie z lat 1958-89” oglądać można do 31 sierpnia w Galerii Kordegarda przy ulicy Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie.

Więcej informacji na stronach: www.kordegarda.org i www.zpaf.pl

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL