Sztuka

Nowa galeria w Warszawie

materiały
Na skrzyżowaniu ulic Pięknej i Johna Lennona w Warszawie powstaje nowa siedziba Domu Aukcyjnego DESA Unicum.

Obiekt usytuowany jest na skraju Parku Ujazdowskiego, w przestrzeni sąsiadującej z placówkami dyplomatycznymi. Zaprojektowany został w konsultacji z konserwatorem zabytków. Jego twórcą jest, architekt Paweł Graliński z pracowni Arch Magic.

Budynek jest nowoczesny, o lekkiej konstrukcji, a jednocześnie dyskretnie wkomponowany w otoczenie, z poszanowaniem historii i natury. Od strony parku sprawia wrażenie niewielkiego przeszklonego pawilonu, którego dach ma pokryć zielona trawa. Od ulicy Pięknej widać, że ma jeszcze jedną kondygnację ukrytą pod ziemią, do której poprowadzą amfiteatralne schody.

– Dzisiaj, być może w reakcji na zalew bodźców, architektura ucieka się do lakonicznej sterylności, klinicznych bieli i czerni, prosto ciosanych brył, a pod jej pojęcie podciąga się chaotyczne kreski. Ja się temu przeciwstawiam – mówi architekt Paweł Graliński.

W głównej części budynku na parterze usytuowana zostanie galeria, dom aukcyjny i księgarnia z wydawnictwami o sztuce, do których prowadzić będzie przerzucona kładka od ulicy Pięknej. Przeszklone elewacje zapewnią odwiedzającym dobre warunki do podziwiania dzieł sztuki. Niżej zlokalizowana zostanie kawiarnia i restauracja z patio, obsadzonym roślinnością, dostępne dla wszystkich, także po zamknięciu galerii.

Nowa siedziba Desa Unicum ma być nie tylko miejscem aukcji, ale również pełnić funkcje instytucji kulturalnej. Otwarciu planowanemu na listopad; towarzyszyć będzie bogaty program kulturalny.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL