Nowa galeria w Warszawie

aktualizacja: 22.07.2017, 19:20

Na skrzyżowaniu ulic Pięknej i Johna Lennona w Warszawie powstaje nowa siedziba Domu Aukcyjnego DESA Unicum.

REDAKCJA POLECA
20.07.2017
Wilanów pięknieje za pieniądze z Unii
19.07.2017
Krajobrazy tworzone z piasku, szkieletów zwierząt i ryb
18.07.2017
Skarby z krainy snów i wyobraźni
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Obiekt usytuowany jest na skraju Parku Ujazdowskiego, w przestrzeni sąsiadującej z placówkami dyplomatycznymi. Zaprojektowany został w konsultacji z konserwatorem zabytków. Jego twórcą jest, architekt Paweł Graliński z pracowni Arch Magic.

Budynek jest nowoczesny, o lekkiej konstrukcji, a jednocześnie dyskretnie wkomponowany w otoczenie, z poszanowaniem historii i natury. Od strony parku sprawia wrażenie niewielkiego przeszklonego pawilonu, którego dach ma pokryć zielona trawa. Od ulicy Pięknej widać, że ma jeszcze jedną kondygnację ukrytą pod ziemią, do której poprowadzą amfiteatralne schody.

– Dzisiaj, być może w reakcji na zalew bodźców, architektura ucieka się do lakonicznej sterylności, klinicznych bieli i czerni, prosto ciosanych brył, a pod jej pojęcie podciąga się chaotyczne kreski. Ja się temu przeciwstawiam – mówi architekt Paweł Graliński.

W głównej części budynku na parterze usytuowana zostanie galeria, dom aukcyjny i księgarnia z wydawnictwami o sztuce, do których prowadzić będzie przerzucona kładka od ulicy Pięknej. Przeszklone elewacje zapewnią odwiedzającym dobre warunki do podziwiania dzieł sztuki. Niżej zlokalizowana zostanie kawiarnia i restauracja z patio, obsadzonym roślinnością, dostępne dla wszystkich, także po zamknięciu galerii.

Nowa siedziba Desa Unicum ma być nie tylko miejscem aukcji, ale również pełnić funkcje instytucji kulturalnej. Otwarciu planowanemu na listopad; towarzyszyć będzie bogaty program kulturalny.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE