Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sztuka

Mistrza można poznać po kilku kreskach

materiały
Muzeum Plakatu w Wilanowie prezentuje 45-letni dorobek Mieczysława Wasilewskiego, wybitnego grafika, mistrza syntezy i przenikliwego spojrzenia.

Jego plakaty rozpoznaje się z daleka i wiele z nich stało się ikonicznymi znakami, jak np. antywojenny plakat, oparty na słynnym szekspirowskim pytaniu „To be or not to be”oraz na wizualnej grze słów, bo spoza tych słów Hamleta wyłania się niczym cień jeszcze jedno, niepokojšce słowo „war” (wojna). Plakat jest czysto typograficzny, a wywołuje dreszcz grozy!
Z kolei w plakacie „Toulouse Lautrec” artysta stworzył znakomity, celny portret słynnego francuskiego artysty, do czego wystarczył mu charakterystyczny kształt jego melonika oraz wypisane nazwisko i imię , przeobrażajšce się w zarys twarzy.

Mieczysław Wasilewski udowadnia, że programowy minimalizm i oszczędnoœć œrodków nie przeszkadzajš w przekazie różnorodnych myœli i wrażeń. Równie dobrze wyostrzajš one problemy polityczno-społeczne, jak i filozoficzne refleksje. Służš pogłębieniu uwagi czy wewnętrznej medytacji, jak i groteskowemu lub satyrycznemu spojrzeniu. Przykładem poczucia humoru artysty jest znakomity plakat do wystawy grafik Brunona Schulza, w którym portret autora „Sklepów cynamonowych” i „Xięgi bałwochwalczej” pojawia się ponad szkicowo narysowanymi zgrabnymi damskimi nogami.

Prace Wasilewskiego przypominajš haiku, tak sš oszczędne, wręcz ascetyczne i najczęœciej ograniczone do czerni i bieli, jedynie czasem z dodatkiem trzeciego koloru. Jego ilustracje i grafiki ksišżkowe sš równie charakterystyczne. Cechuje je precyzja i pewnoœć ręki, nieomylnie wydobywajšce z tematu to, co najważniejsze.

Własny styl artysty uformował się w połowie lat 70. W Muzeum Plakatu możemy zobaczyć także jego wczeœniejsze prace. I w nich poszukiwał wyrazistego, syntetycznego znaku, ale w innej konwencji, zbliżonej do fotokolażu czy filmowych kadrów.

Mieczysław Wasilewski studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 60. Dyplom zrobił w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. W połowie lat 80. objšł po nim samodzielnš Pracownię Projektowania Graficznego; w 1990 roku uzyskał tam tytuł profesora. W Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie prowadził prowadził Pracownię Projektowania Graficznego i Plakatu w latach 1995-2013. Jest członkiem AGI (Alliance Graphique Internationale), prestiżowej organizacji skupiajšcej najwybitniejszych projektantów graficznych na œwiecie. 

Jego prace znajdujš się w wielu kolekcjach muzealnych na œwiecie, m.in. w Muzeum Plakatu w Wilanowie, Musée de la Publicité, Paryż, Lahden Taidemuseo, Lahti (Finalndia), Deutsches Plakatmuseum, Essen, West Chester University, Pensylwania (USA), Rhode Island School of Design (RISD), Providence (USA), Museum of Modern Art, Toyama (Japonia), Tel Aviv Museum of Art, Tel Aviv, Imam Ali Religious Art Museum (Iran), Trama Studio, Mexico City. I wielokrotnie były nagradzane, m.in. na Międzynarodowym Biennale Plakatu.

Wystawa „Mieczysław Wasilewski. Plakaty” czynna do 20 lipca. Ekspozycji towarzyszy ksišżka „Wasilewski.Plakaty” Wydawnictwa BOSZ z serii „Posters”.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL