Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sztuka

Skombinuj Pikasa, a znajdzie się kasa

materiały
W Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie oglšdać można niezwykłš wystawę Tomasza Brody „Od Rubęsa do Pikasa, czyli zrób sobie arcydzieło”.

„Od Rubęsa do Pikasa” jest autorskš interpretacjš najsłynniejszych malarskich arcydzieł z różnych epok, od renesansu, aż po XX wiek. Tomasz Broda stworzył własne wersje płócien Van Gogha, Warhola, Picassa, Velazqueza czy El Greca, używajšc przedmiotów codziennego użytku, takich jak grzebienie, opakowania po lekach, gšbki czy piłki pingpongowe. Dzięki prostej, ale oryginalnej interpretacji, skraca dystans, z jakim odbiorca zwykle postrzega wielkie dzieła. Bo historiš sztuki i sztukš można się bawić, nie ujmujšc jej powagi oraz, że przy odrobinie kreatywnoœci, każdy może stworzyć coœ niezwykłego.

Wrocławski grafik i karykaturzysta pokazuje, że na pozór zwykłe rzeczy mogš nabrać niezwykłych cech. Dzięki temu balony stajš się nosami, zmywaki tworzš bukiet słoneczników, za kapelusz służy para kaloszy, a guziki pełniš funkcję oczu.

Prace stworzone przez Tomasza Brodę, zaskakujš i zachwycajš swojš oryginalnoœciš. Choć z jednej strony sš jedyne w swoim rodzaju, z drugiej sš uderzajšco podobne do swoich pierwowzorów.

Dzięki selekcji i zestawieniu ze sobš materiałów, których użył artysta, każda z jego prac doskonale oddaje charakterystyczne cechy wyglšdu przedstawianej postaci przez niego postaci. A uproszczony zapis nazwisk mistrzów malarstwa – „Pikaso", „Wangog", „Rębrant", „Rubęs” czy „Łorhol” – dodaje spójnoœci całej wystawie i idealnie współgra z kompozycjš prac Brody.

Tomasz Broda studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni projektowania graficznego prof. Jana Jaromira Aleksiuna w 1992 roku. Artysta zajmuje się rysunkiem, ilustracjš ksišżkowš i prasowš oraz scenografiš. Publikował między innymi  w „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej”, czy „Przekroju”, „Odrze”. Jest zdobywcš m. in nagrody dla Ilustratora Polskiej Sekcji IBBY w konkursie Ksišżka Roku 2008 i laureatem nagrody Prezydenta Wrocławia w 2000 roku.

Wszystkie prace, które znajdujš się na ekspozycji pochodzš z prywatnej kolekcji artysty.

Wystawę „Od Rubęsa do Pikasa, czyli zrób sobie arcydzieło” oglšdać można do 3 wrzeœnia w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego przy ulicy Koziej 11 w Warszawie.

Więcej informacji na stronie www.muzeumkarykatury.pl

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL