Skombinuj Pikasa, a znajdzie się kasa

W Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie oglądać można niezwykłą wystawę Tomasza Brody „Od Rubęsa do Pikasa, czyli zrób sobie arcydzieło”.

Publikacja: 10.06.2017 15:00

Foto: materiały prasowe

„Od Rubęsa do Pikasa” jest autorską interpretacją najsłynniejszych malarskich arcydzieł z różnych epok, od renesansu, aż po XX wiek. Tomasz Broda stworzył własne wersje płócien Van Gogha, Warhola, Picassa, Velazqueza czy El Greca, używając przedmiotów codziennego użytku, takich jak grzebienie, opakowania po lekach, gąbki czy piłki pingpongowe. Dzięki prostej, ale oryginalnej interpretacji, skraca dystans, z jakim odbiorca zwykle postrzega wielkie dzieła. Bo historią sztuki i sztuką można się bawić, nie ujmując jej powagi oraz, że przy odrobinie kreatywności, każdy może stworzyć coś niezwykłego.

Wrocławski grafik i karykaturzysta pokazuje, że na pozór zwykłe rzeczy mogą nabrać niezwykłych cech. Dzięki temu balony stają się nosami, zmywaki tworzą bukiet słoneczników, za kapelusz służy para kaloszy, a guziki pełnią funkcję oczu.

Prace stworzone przez Tomasza Brodę, zaskakują i zachwycają swoją oryginalnością. Choć z jednej strony są jedyne w swoim rodzaju, z drugiej są uderzająco podobne do swoich pierwowzorów.

Dzięki selekcji i zestawieniu ze sobą materiałów, których użył artysta, każda z jego prac doskonale oddaje charakterystyczne cechy wyglądu przedstawianej postaci przez niego postaci. A uproszczony zapis nazwisk mistrzów malarstwa – „Pikaso", „Wangog", „Rębrant", „Rubęs” czy „Łorhol” – dodaje spójności całej wystawie i idealnie współgra z kompozycją prac Brody.

Tomasz Broda studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni projektowania graficznego prof. Jana Jaromira Aleksiuna w 1992 roku. Artysta zajmuje się rysunkiem, ilustracją książkową i prasową oraz scenografią. Publikował między innymi  w „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej”, czy „Przekroju”, „Odrze”. Jest zdobywcą m. in nagrody dla Ilustratora Polskiej Sekcji IBBY w konkursie Książka Roku 2008 i laureatem nagrody Prezydenta Wrocławia w 2000 roku.

Wszystkie prace, które znajdują się na ekspozycji pochodzą z prywatnej kolekcji artysty.

Wystawę „Od Rubęsa do Pikasa, czyli zrób sobie arcydzieło” oglądać można do 3 września w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego przy ulicy Koziej 11 w Warszawie.

Więcej informacji na stronie www.muzeumkarykatury.pl

Zaszpanuj Rubęsem,
a będzie pięknie,
dodaj Fridę Kalo
i zrób wielkie halo,
dorzuć dwa Wangogi i cztery Direry,
zobacz sobie w gogle
jak wygląda Brojgel
zapodaj Wandajka,
a dostaniesz lajka,
na poprawę ego
weź rzeźbę Dalego,
ukryj w bucie słomę -
– najlepiej Bejkonem,
skombinuj Pikasa,
a znajdzie się kasa.
Świat arcydzieł żąda –
– kto widział ten trąba.

– Tomasz Broda

Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Rzeźba
Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce