Wystawa „Inside Poland. Marian Schmidt. Fotografie”.

aktualizacja: 21.04.2017, 14:26

W Domu Spotkań z Historią od 21 kwietnia obejrzeć można wystawę „Inside Poland. Marian Schmidt. Fotografie”.

REDAKCJA POLECA
21.04.2017
Netia Off Camera: Kraków zamieni się w kino plenerowe
20.04.2017
Wyjątkowe koncerty na Netia Off Camera
19.04.2017
Węgierskie kino powraca. Festiwal Węgierska Wiosna Filmowa 2017
Kariera.pl
Menedżer nie musi być wiecznie lojalny wobec dawnej firmy
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

Na wystawie zaprezentowanych zostanie sto zdjęć wybitnego fotografa i pedagoga Mariana Schmidta, które wykonał podczas podróży po Polsce od połowy lat 70. Są to fotografie z reporterskich cykli z lat 70., kilkanaście współczesnych zdjęć z Polski, oraz ponadczasowe fotografie z rodzinnego archiwum artysty.

Czarno-białe fotografie przywołują klimat PRL-u i pokazują zmiany, jakie zaszły w Polsce w minionych dekadach. Autor utrwalając ówczesną rzeczywistość, tworzy własną opowieść o życiu i kondycji człowieka.

Gdy fotografuję, wyłączam się z rzeczywistości codziennej, która mnie otacza, wchodzę w inny wymiar, inną rzeczywistość – mówi Marian Schmidt.  – Staram się uchwycić moment, w którym coś dzieje się we wnętrzu człowieka, szukam emocji i wtedy naciskam spust migawki - dodaje artysta. Jak mówi Marian Schmidt: „wyczuwam relacje między elementami obrazu, modelem i jego otoczeniem. Na zdjęciach unikam bałaganu, ponieważ chcę, by moje kompozycje były malarskie”.

Marian Schmidt ma na swoim koncie ponad sześćdziesiąt prestiżowych wystaw fotograficznych. Swoje prace prezentował między innymi w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie, Tokio, Zurychu, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, a także w rodzinnym Żyrardowie. Jego fotografie znajdują się także między innymi w zbiorach paryskiej firmy Kodak-Pathé, Biblioteki Narodowej Paryżu, belgijskim Muzeum Fotografii w Charleroi oraz w licznych kolekcjach prywatnych.

Zdjęcia z Polski pozwoliły fotografowi dostać się do dwóch prestiżowych agencji fotograficznych: Black Star w Nowym Jorku i Rapho w Paryżu, dla której pracowali wybitni fotografowie Édouard Boubat, Robert Doisneau oraz Willy Ronis.

Wystawę „Inside Poland. Marian Schmidt. Fotografie” oglądać można od 21 kwietnia do 18 czerwca w Domu Spotkań z Historią przy ulicy Karowej 20 w Warszawie. Wstęp na wystawę jest wolny.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE