Obraz Chełmońskiego wrócił do Polski

aktualizacja: 15.04.2017, 12:05
Foto: materiały prasowe

W Izraelu odnaleziono obraz „Zachód słońca na błotach”, który Józef Chełmoński namalował w 1900 r.

REDAKCJA POLECA
16.04.2017
Electra odnaleziona
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Płótno ma wymiary 77 na 123 cm i przedstawia rozlewisko rzeki Styr na Polesiu, oświetlone przez popołudniowe słońce.

Józef Chełmoński rozpoczął prace nad tym pejzażem podczas podróży po Polesiu latem 1899 r. Prawdopodobnie najpierw powstał rysunek wykonany ołówkiem, a następnie na nim Chełmoński umieścił szkic olejny. Pierwszą wersję obrazu namalował w 1899 r. i zatytułował ją „Stóg na Pińszczyźnie”. Dopiero rok później powiększył dzieło w swojej pracowni w Kuklówce koło Grodziska Mazowieckiego.

W 1932 r. pejzaż trafił do kolekcji Samuela Goldflama, znanego warszawskiego lekarza i założyciela sanatorium w Otwocku. W tym samym roku został przekazany jako legat dla Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Nieznane są losy obrazu przez kolejne 83 lata. Dopiero w 2015 r. odnalazł się w Niemczech i stamtąd za pośrednictwem niemieckiej galerii wrócił do Polski. 6 grudnia został wystawiony na sprzedaż w Domu Aukcyjnym Agra-Art w Warszawie. Cenę wywoławczą ustalono na 700 tys. zł.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE