Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sztuka

Banksy otworzył hotel w Betlejem

AFP
Banksy, najbardziej tajemniczy artysta œwiata, otworzył w Betlejem hotel. Okna pokoi nie wychodzš jednak na piękny krajobraz, a mur, który chronić ma Izraelczyków przed atakami z terenów palestyńskich.

Plan pierwszego odcinka muru zatwierdzony został przez rzšd Izraela w czerwcu 2002 roku. Jego betlejemska częœć ma osiem kilometrów długoœci, w sumie cięgnie się on na kilkaset kilometrów. Mur jest symbolem trwajšcej od 50 lat izraelskiej okupacji Palestyny.

Hotel, który "postawił" Banksy, w całoœci traktować można jako dzieło sztuki, gdyż jego œciany i korytarze pokrywajš prace brytyjskiego artysty. Nazwał go "The Walled Off Hotel", co oznacza "zamurowany" lub "otoczony murem". 

Jak informuje Polskie Radio, hotel Banksy'ego goœcie odwiedzać będš mogli już od 20 marca. Ceny sš doœć przystępne, jeden z dziesięciu hotelowych pokoi wynajšć można już za około 30 dolarów.

Banksy ma nadzieję, że hotel odwiedzać będš także Izraelczycy, którzy nie często okazję majš zobaczyć mur z bliska ze względu na zakaz podróży do Betlejem.

Banksy to artysta, który dokonał rewolucji w sztuce, wyprowadzajšc jš z galerii na ulice. Buntujšc się wobec społecznej niesprawiedliwoœci, tworzy niezwykłš sztukę z mocnym przekazem.

 

ródło: TVP Info

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL