Banksy otworzył hotel w Betlejem

aktualizacja: 06.03.2017, 14:30

Banksy, najbardziej tajemniczy artysta świata, otworzył w Betlejem hotel. Okna pokoi nie wychodzą jednak na piękny krajobraz, a mur, który chronić ma Izraelczyków przed atakami z terenów palestyńskich.

REDAKCJA POLECA

Plan pierwszego odcinka muru zatwierdzony został przez rząd Izraela w czerwcu 2002 roku. Jego betlejemska część ma osiem kilometrów długości, w sumie cięgnie się on na kilkaset kilometrów. Mur jest symbolem trwającej od 50 lat izraelskiej okupacji Palestyny.

Hotel, który "postawił" Banksy, w całości traktować można jako dzieło sztuki, gdyż jego ściany i korytarze pokrywają prace brytyjskiego artysty. Nazwał go "The Walled Off Hotel", co oznacza "zamurowany" lub "otoczony murem". 

Jak informuje Polskie Radio, hotel Banksy'ego goście odwiedzać będą mogli już od 20 marca. Ceny są dość przystępne, jeden z dziesięciu hotelowych pokoi wynająć można już za około 30 dolarów.

Banksy ma nadzieję, że hotel odwiedzać będą także Izraelczycy, którzy nie często okazję mają zobaczyć mur z bliska ze względu na zakaz podróży do Betlejem.

Banksy to artysta, który dokonał rewolucji w sztuce, wyprowadzając ją z galerii na ulice. Buntując się wobec społecznej niesprawiedliwości, tworzy niezwykłą sztukę z mocnym przekazem.

 

Komentarz dnia
Żródło: TVP Info

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE