Wystawa w MNK „Onna - piękno, siła, ekstaza”. Japońskie piękności w drewnie

120 dzieł – barwnych drzeworytów, prac malarskich, a także ubiory i przedmioty codziennego użytku - na nowej wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie przenosi nas w wyrafinowany świat epoki Edo.

Aktualizacja: 19.02.2017 08:47 Publikacja: 18.02.2017 23:01

Foto: MNK

Tematem pokazu jest japoński portret kobiecy z XVII-XIX wieku, stąd jego tytuł „Onna - piękno, siła, ekstaza” (onna po japońsku znaczy właśnie kobieta).

Kobieta to niezwykle ważny temat w sztuce japońskiej.

– Bohaterkami wystawy są piękne damy, szlachetne poetki, wytworne kurtyzany i pełne młodzieńczego uroku dziewczęta z herbaciarni. Sportretowane przez najznakomitszych artystów japońskich okresu Edo (1603–1868) odsłaniają intymność scen skrywanych za parawanem. Drzeworyty i malowidła prezentowane na wystawie są obrazami świata przemijającego - ukiyo-e, nazwanego tak z racji poczucia ulotności, nieuchronnego przemijania i nieodwracalnego przepływania chwil – mówi kuratorka wystawy Beata Romanowicz.

Okres Edo to czas, kiedy po długich bratobójczych walkach Japonia została zjednoczona i zapanował pokój, a stolica kraju przeniesiona została z Kioto do Edo, dzisiejszego Tokio.

Prace pochodzące z kolekcji MNK to dzieła największych mistrzów, takich jak Suzuki Harunobu, uważanego za ojca barwnego drzeworytu, Torii Kiyonaga, autora kompozycji o charakterystycznych wąskich formatach, czy Toyokuni, założyciela szkoły Utagawa.

Nie brakuje także słynnych przedstawicieli tzw. złotego okresu drzeworytu – Utagawy Kuniyoshi, Katsushika Hokusai, czy Kitagawy Utamaro. Na drzeworycie tego ostatniego pt. „Kobieta pisząca list” elegantka o wysokiej starannie ułożonej fryzurze i zmysłowo rozchylonym kimonie pisze cienkim pędzelkiem: „Pozdrówcie wszystkich. Wkrótce przybędę…”

Zaprezentowane kobiece portrety są niezwykle różnorodne. Przedstawiają zarówno idealne, jak i zmysłowe wizerunki pięknych kobiet. Kurtyzany w miłosnej ekstazie i niedostępne damy. Matki i wojowniczki. Osobny rozdział poświęcony został kobiecym rolom w teatrze kabuki i no, w które tradycyjnie wcielali się mężczyźni.

Wystawa przypomina zarazem o nadchodzących marcowych kobiecych świętach: japońskim Dniu Dziewczynki 4 marca i Dniu Kobiet 8 marca.

Wystawa objęta honorowym patronatem Ambasady Japonii czynna do 3 maja.

Tematem pokazu jest japoński portret kobiecy z XVII-XIX wieku, stąd jego tytuł „Onna - piękno, siła, ekstaza” (onna po japońsku znaczy właśnie kobieta).

Kobieta to niezwykle ważny temat w sztuce japońskiej.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Rzeźba
Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce