Wystawa przedaukcyjna młodych artystów w Desa Unicum

Prace ponad 80 młodych artystów prezentuje Desa Unicum na przedaukcyjnej wystawie w Warszawie.

Aktualizacja: 21.01.2017 11:18 Publikacja: 20.01.2017 23:01

Foto: Desa Unicum/ materiały prasowe

Będzie to pierwsza w tym sezonie licytacja z cyklicznych edycji Aukcji Młodej Sztuki, promujących twórców rozpoczynających swoją karierę. Jest to także świetna okazja dla kolekcjonerów poszukujących nowych talentów.

Uczestnicy obecnej aukcji są absolwentami różnych uczelni, m.in. ASP w Krakowie, Warszawie, Katowicach, UMCS w Lublinie.

Wielu z prezentowanych artystów skupia się na człowieku i jego współczesnej kondycji. Jak choćby Ilona Herc przedstawiająca na swym obrazie zagubioną dziewczynkę na bezbarwnym tle. Albo Adam Wątora,  którego inspirują ludzkie emocje wyrażane poprzez ciało. On także stara się je pokazać je malarskimi środkami. Natomiast Mariusz Dydo wystawia ceramiczną rzeźbę, pokrytą 24-karatowym złotem która żartobliwie nawiązuje do  paleolitycznej Venus.

Można też tu znaleźć ciekawe prace abstrakcyjne lub z pogranicza sztuki przedstawiającej i abstrakcji. Małgorzatę Jastrzębską interesują efekty optyczne. Jej „magiczny” kwadrat  pociąga słoneczną kolorystyką i intryguje głębią na pozór płaskiej przestrzeni. Dodajmy, że obrazy autorki można aktualnie oglądać na wystawie w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie obok dzieł polskich mistrzów eksperymentów z formą – Wojciecha Fangora i Henryka Stażewskiego.

W kubizującej kompozycji Anny Polanowskiej rozpoznajemy brzeg morski w letni pogodny dzień. A abstrakcyjny pejzaż Joanny Szostak pociąga ekspresją malarskiego gestu. „Miasto” Magdaleny Karwowskiej to z kolei ciekawa próba przełożenia architektury wielkiej metropolii na konstruktywistyczne formy. Poszukiwania młodych artystów są bardzo różnorodne. Nie dominuje w nich jeden nurt. Na jednym biegunie sytuuje się płótno „Czerwone moro” Hanny Rozpary, artystki która docieka mechanizmów władających chaosem wojny. A na drugim komiksowy akryl „State Railway” Marcina Błacha.

Oprócz prac polskich artystów, na aukcji znajdzie się także praca „Lifeforms” (portret albinosa z białym szczurem) Kubańczyka Denys'a Molerio Pena. Autor często podejmuje zagadnienia społeczne, w tym kwestie wykluczenia.

Wystawa w Domu Aukcyjnym DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50 czynna do 24 stycznia. Aukcja 24 stycznia o godz. 19.

Będzie to pierwsza w tym sezonie licytacja z cyklicznych edycji Aukcji Młodej Sztuki, promujących twórców rozpoczynających swoją karierę. Jest to także świetna okazja dla kolekcjonerów poszukujących nowych talentów.

Uczestnicy obecnej aukcji są absolwentami różnych uczelni, m.in. ASP w Krakowie, Warszawie, Katowicach, UMCS w Lublinie.

Pozostało 84% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Rzeźba
Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce