Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sztuka

Hałdy, twarze i architektura Dolnego Ślšska. Wystawa zdjęć Michała Cały

Michał Cała, Bogatynia, 2013
Zwišzek
Stara Galeria ZPAF w Warszawie prezentuje cykl najnowszych fotografii Michała Cały z Dolnego Œlšska.

Ten region od wielu lat obecny jest w twórczoœci urodzonego w 1948 roku artysty. Michała Cała w 1975 roku zamieszkał na Œlšsku i od tamtej pory przez blisko 20 lat fotografował tamtejszy krajobraz. Interesowały go w szczególnoœci tereny przemysłowe - na jego zdjęciach widać stare huty i kopalnie, a także powstałe przy nich osiedla robotnicze, w których toczy się życie. Sš też wielkie hałdy - na przykład odbijajšce się w tafli wody, sfotografowane w 1978 roku w Czerwionce-Leszczynach lub dymišce, uchwycone w tym samym roku w Rydułtowach, a na ich tle dwóch nastoletnich chłopców.

Z kolei w 1983 roku Michał Cała wykonał cykl zdjęć pokazujšcych ulice i mieszkańców małych dolnoœlšskich miasteczek - Bystrzycy Kłodzkiej, Gryfowa Œlšskiego, Chełmska Œlšskiego, Paczkowa.

"Miasta te w wyniku przesiedleń po II wojnie œwiatowej zostały zamieszkane przez ludnoœć przybyłš ze wschodu nienawykłš do życia w miastach i w murowanych domach. Solidne poniemieckie budynki popadały w ruinę, a ich mieszkańcy nie potrafili, lub też niepewni własnego jutra, nie chcieli się nimi zajmować. Bieda, apatia, prowincjonalna nuda, tak wyglšdały dolnoœlšskie miasta w roku 1983" - pisze Michał Cała we wstępie do swojej najnowszej wystawy.

W 2013 roku, czyli równo 30 lat póŸniej, artysta postanowił ponownie sfotografować te same miejscowoœci, by pokazać zmiany, które w nich zaszły. Zdjęcia z cyklu "Dolny Œlšsk - miasta i miasteczka" pokazujš, że choć w tamtejszy krajobraz wkroczyła nowoczesnoœć w postaci sklepowych witryn, kolorowych reklam czy ubrań z sieciówek, wcišż widoczne sš œlady przeszłoœci - stare, zaniedbane, niekiedy rozsypujšce się domy i kamienice czy poniemieckie budowle w ruinie. A choć u niektórych mieszkańców nie widać apatii i zagubienia, jakie dostrzec można było na twarzach ludzi fotografowanych w 1983 roku, obecnie wielu również nie ma pracy.

Michał Cała swoim najnowszym cyklem zdjęć z Dolnego Œlšska dokumentuje rozwój, jaki dokonał się w regionie na przestrzeni trzydziestu lat. Pokazuje też, że w krajobrazie architektonicznym dolnoœlšskich miejscowoœci wcišż znaleŸć można œlady niemieckiej przeszłoœci.

Wystawę "Dolny Œlšsk - miasta i miasteczka" można oglšdać w Starej Galerii ZPAF, pl. Zamkowy 8 do 15 kwietnia.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL