Washington Post: TVP1 przeinaczyła słowa Obamy

Barack Obama w rozmowie z prezydentem Dudą zwrócił uwagę na kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego. Dziennik „The Washington Post” zarzucił „Wiadomościom” TVP1, że pominęły krytyczny wydźwięk wypowiedzi prezydenta USA.

Aktualizacja: 11.07.2016 09:54 Publikacja: 11.07.2016 09:21

Washington Post: TVP1 przeinaczyła słowa Obamy

Foto: PAP, Leszek Szymański

Według TVP1 krytyka stacji jest spowodowana faktem, że w „Washington Post” na kierowniczym stanowisku pracuje Anne Applebaum, żona Radosława Sikorskiego.

Impas wokół Trybunału Konstytucyjnego był jedną z kilku kwestii poruszonych przez prezydenta USA w trakcie szczytu NATO podczas wspólnej konferencji prasowej z Andrzejem Dudą.

Obama oświadczył, że w rozmowie z prezydentem Polski wyraził zaniepokojenie pewnymi działaniami i impasem wokół TK. Prezydent USA przypomniał, że poszanowanie konstytucji i wolności mediów to podstawowe wartości, których broni NATO.

Fragment przemówienia Bracka Obamy dotyczący sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego:

"Wyraziłem wobec prezydenta Andrzeja Dudy nasze zaniepokojenie związane z pewnymi działaniami i impasem w zakresie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Podkreśliłem, że oczywiście szanujemy polską suwerenność. Zdaję sobie sprawę, że parlament pracuje nad ustawą, która ma regulować tą sprawę, ale jako przyjaciel i sojusznik wzywam wszystkie strony, aby wspierać instytucje demokratyczne w Polsce" - powiedział Obama.

"To właśnie sprawia, że jesteśmy demokracjami, nie tylko słowa zapisane w konstytucji czy głosowanie w wyborach, ale także instytucje, od których zależymy każdego dnia. Praworządność, niezależna władza sądownicza i wolna prasa - to są wartości na których Stanom Zjednoczonym bardzo zależy. To są wartości, które leżą u sedna naszego sojuszu, leżą u sedna Traktatu Północnoatlantyckiego". Były to wartości, które świętowaliśmy 2 lata temu na Placu Zamkowym" - dodał.

Obama pogratulował Polsce 225. rocznicy uchwalenia "najstarszej konstytucji w Europie".

"To pokazuje długotrwałe pragnienie narodu polskiego i pragnienie wolności i niepodległości. W rzeczywistości po 'zimnej wojnie' narodziny na nowo polskiej demokracji były inspiracją dla ludzi w całej Europie i w całym świecie, łącznie z Ameryką" - podkreślił prezydent USA.

"Postępy Polski pokazały, że demokracja i pluralizm nie są wyjątkowe tylko dla jednej z naszych kultur czy krajów, są to wartości uniwersalne. To jest podstawowa kwestia w amerykańskiej polityce zagranicznej - mówimy o tych wartościach na całym świecie, nawet wobec naszych najbliższych sprzymierzeńców" - powiedział Obama.

Relacja z całego wystąpienia Baracka Obamy

W głównym wydaniu „Wiadomości” konferencję prezydentów relacjonował Bartłomiej Graczak. "Barack Obama docenił polski wkład w budowanie demokracji, a odnosząc się do sporu o Trybunał Konstytucyjny wyraził nadzieję, że krzewienie wartości demokratycznych w Polsce na pewno się nie zmieni" - powiedział Graczak. W jego materiale zacytowano następujące słowa: „Jak przyjaciel i sprzymierzeniec nakłaniam polskie partie, by utrzymały wszystkie demokratyczne instytucje, bo to właśnie tworzy demokrację. Jestem spokojny o przyszłość polskiej demokracji, o to że Polska jest i będzie przykładem demokratycznych praktyk dla całego świata”.

Michael Birnbaum z „Washington Post” napisał komentarz na ten temat i zatytułował go „Obama zbeształ w piątek polską demokrację”. Birnbaum stwierdził, że słowa Obamy to mocny przekaz dla Polski, a o relacji „Wiadomości” napisał, że przekręciła sens wypowiedzi i nie wzbudzi zaufania do zapewnień polskiego rządu, że media publiczne pozostają niezależne. Zwrócił też uwagę, że prezydent USA powiedział, że „Polska stoi i musi pozostać w roli przykładu demokratycznych praktyk dla świata”, tymczasem w programie TVP1 jego wypowiedź przetłumaczono: „Polska jest i będzie przykładem demokratycznych praktyk dla całego świata”.

Do tekstu Birnabauma „Wiadomości” odniosły się w materiale Marcina Tulickiego. "Wbrew temu co pisze autor Michael Birmbaum w żadnym fragmencie swojego wystąpienia nie zbeształ polskiej demokracji" - powiedział Tulicki. W materiale zwrócono uwagę, że szefową europejskiego działu opinii „Washington Post” jest Anne Applebaum, żona Radosława Sikorskiego, polityka PO mocno krytycznego wobec obecnego obozu rządzącego.

Anne Applebaum zaprzeczyła, jakoby miała doprowadzić do powstania tekstu krytykującego relację „Wiadomości”, określając to jako teorię spiskową. Zaznaczyła, że nie jest przełożoną Michaela Birnbauma.

Według TVP1 krytyka stacji jest spowodowana faktem, że w „Washington Post” na kierowniczym stanowisku pracuje Anne Applebaum, żona Radosława Sikorskiego.

Impas wokół Trybunału Konstytucyjnego był jedną z kilku kwestii poruszonych przez prezydenta USA w trakcie szczytu NATO podczas wspólnej konferencji prasowej z Andrzejem Dudą.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
sądownictwo
Sąd Najwyższy ratuje Ewę Wrzosek. Prokurator może bezkarnie wynosić informacje ze śledztwa
Kraj
Znaleziono szczątki kilkudziesięciu osób. To ofiary zbrodni niemieckich
Kraj
Ćwiek-Świdecka: Nauczyciele pytają MEN, po co ta cała hucpa z prekonsultacjami?
Kraj
Sadurska straciła kolejną pracę. Przez dwie dekady była na urlopie
Kraj
Mariusz Kamiński przed komisją ds. afery wizowej. Ujawnia szczegóły operacji CBA
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił