Naziemna telewizja wymaga inwestycji

Chcemy móc zaoferować telewizjom nadającym już naziemnie możliwość nadawania w HD – mówi Przemysław Kurczewski, prezes Emitela.

Publikacja: 02.12.2015 21:00

Naziemna telewizja wymaga inwestycji

Foto: materiały prasowe

Rz: Kiedy ma szansę ruszyć nowy multipleks naziemnej telewizji, jaki będzie i kiedy jego docelowy zasięg oraz jakich będzie wymagał od Emitela nakładów inwestycyjnych?

Przemysław Kurczewski: - To jest inwestycja, która będzie sięgać dziesiątków milionów złotych, zwłaszcza, że to multipleks inny niż dotychczasowe, do emisji użytych będzie mniej kanałów częstotliwości niż w pozostałych multipleksach. Jego zbudowanie będzie wymagało od nas rozbudowania infrastruktury wieżowej i zbudowania nowych systemów antenowych. Jesteśmy w trakcie inwestycji. Cały multipleks będzie skończony w I kwartale 2017 r., choć mamy nadzieję, że skończymy go wcześniej i że docelowy zasięg, czyli 95 proc. ludności w Polsce, będzie miał już przed Świętami Bożego Narodzenia 2016 r. Do końca przyszłego roku na pewno będzie miał więcej niż 80 proc. zasięgu. Już w lipcu przyszłego roku będzie miał ponad 60 proc. pokrycia, więc wtedy będzie już można komercyjnie nadawać kanały telewizyjne (dwie lub trzy stacje TVP, WP1, Kiwi TV, Zoom TV i TV# -red.) , choć z zasięgiem ponad 40proc. możemy ruszyć nawet już pod koniec marca. Już w tej chwili potencjalnie można by nadawać sygnał w Warszawie, ale na razie nie mamy programów, które można by emitować.

Pozostało 94% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację