Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Polka została wicemerem Wilna

Widok Wilna z okien mera
Jerzy Haszczyński
Oficjalnie Akcja Wyborcza Polaków pozostaje w opozycji, ale jej radna będzie odpowiadała za szkolnictwo i energetykę w stolicy Litwy.

Edyta Tamošiunaite jest pierwszš kobietš na stanowisku zastępcy mera Wilna. - W tajnym œrodowym głosowaniu dostała aż 42 z 48 oddanych głosów - podkreœla w rozmowie z "Rzeczpospolitš" radny polskiej partii Artur Ludkowski, który przed dekadš sam był wicemerem.

W jego czasach (2008-2009) AWPL była jednak oficjalnym członkiem rzšdzšcej Wilnem koalicji. - Teraz jesteœmy jako konstruktywna opozycja. Nie pierwszy raz zresztš, podobnie było w 2011 roku, wtedy też mieliœmy mera: Jarosława Kamińskiego - dodaje Artur Ludkowski.

Zanim Edyta Tamošiunait? uzyskała tak duże poparcie radnych, ze stanowiskiem wicemera pożegnał się konserwatysta Valdasa Benkunskasa, bo jego ugrupowanie zerwało z majšcymi najwięcej radnych liberałami mera Remigijusa Šimašiusa.

Teraz oficjalnie stolicš Litwy rzšdzš liberałowie (15 radnych), socjaldemokraci (4) i populiœci z partii Prawo i Porzšdek (3). Ale do większoœci 26 mandatów w 51-osobowej radzie sporo im brakuje. Niezbędna jest polska partia (10 radnych), na razie w roli "konstruktywnej opozycji" Do następnych wyborów, które sš za półtora roku, coœ może się jednak zmienić.

Oprócz Edyty Tamošiunait? mer Šimašius ma jeszcze dwóch zastępców, w tym jednego ze swojej partii, drugi to przewodniczšcy Partii Socjaldemokratycznej Gintautas Paluckas.

Wiele wskazuje na to, że w roli konstruktywnej opozycji polska partia wystšpi też w rzšdzie Litwy, który po buncie częœci socjaldemokratów stracił większoœć w Sejmie.

Nowa wicemer od dawna zwišzana z edukacja. Była wiceministrem oœwiaty kilka lat temu, gdy AWPL była oficjalnie w litewskim rzšdzie. Wczeœniej pracowała w polskich szkołach pod Wilnem, w jednej uczyła litewskiego,a w drugiej, w Rudominie, była dyrektorem.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL