Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Francja zaatakuje Państwo Islamskie z powietrza

Już we wtorek pierwsze francuskie mirage pojawiš się nad Syriš
123RF
Prezydent Francji ma alternatywny wobec Merkel plan przełamania kryzysu imigracji: naloty na islamistów w Syrii.

Francuskie myœliwce Mirage 2000 i Rafale pojawiš się na syryjskim niebie już we wtorek. Ich zadaniem będzie w pierwszej kolejnoœci „rozpoznanie" sił tzw. Państwa Islamskiego (Daeszu). Następnie, zapowiedział w trakcie dorocznej konferencji prasowej François Hollande, Francja jest gotowa przeprowadzić uderzenia z powietrza przeciwko islamistom.

– Musimy stanšć na wysokoœci zadania. Tysišce uchodŸców zmierzajš do Europy, bo uciekajš przed islamskim terroryzmem – tłumaczył francuski przywódca.

Kilka dni wczeœniej Merkel przedstawiła inny plan przełamania kryzysu spowodowanego falš uchodŸców. Kanclerz zapowiedziała, że w tym roku Niemcy przyjmš do 800 tys. uciekinierów, a wszyscy Syryjczycy, którzy dotrš do Republiki Federalnej, automatycznie otrzymajš azyl.

– Plan Berlina to tylko działania doraŸne, bo bez rozwišzania problemu u Ÿródła, czyli na Bliskim Wschodzie, nie da się powstrzymać kolejnych fal uchodŸców – mówi „Rz" Alain Rodier, dyrektor Francuskiego Centrum Badań nad Wywiadem (CFRR) w Paryżu.

François Hollande już dwa lata temu był gotowy rozpoczšć naloty na pozycje syryjskich wojsk. Tak zareagował na wiadomoœć, że Baszar al-Asad użył broni chemicznej przeciwko siłom opozycji. Wówczas jednak interwencji przestraszył się Barack Obama. Osamotniona Francja nie zdecydowała się na działanie.

Rok temu Francuzi rozpoczęli naloty na pozycje Daeszu w Iraku u boku Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady. Zmobilizowali 13 myœliwców i lotniskowiec „Charles de Gaulle". Francuscy piloci przeprowadzili przeszło 200 uderzeń na pozycję wroga. Jednak w przeciwieństwie do pozostałych sojuszników mirage i rafale nie przekraczały granic Syrii. Hollande uznał, że bombardujšc pozycje Daeszu w tym kraju, wzmocniłby krwawy reżim Al-Asada.

Teraz to się zmieni. Ale prezydent z całš stanowczoœciš podkreœlił, że nie zgodzi się na lšdowanie francuskich wojsk.

– Nie zrobimy tego, bo nie chcemy ani działać w izolacji od innych sojuszników, ani stać się siłš okupacyjnš – tłumaczył Hollande.

To stawia jednak pod znakiem zapytania powodzenie całego planu.

– We współczesnej historii tylko jednš wojnę udało się wygrać z powietrza: przeciwko Japonii. Ale dlatego, że Stany Zjednoczone użyły broni jšdrowej. Daeszu nie można więc pokonać samymi bombardowaniami, co najwyżej uda się powstrzymać jego dalsze podboje i odcišć od dochodów ze sprzedaży ropy. Ale to będzie długi proces – tłumaczy Rodier.

Zdaniem ekspertów wojskowych tylko jedna armia œwiata, amerykańska, mogła zmobilizować wystarczajš liczbę wojsk, aby ruszyć z ofensywš lšdowš przeciw siłom Daeszu. Ale na rok przed wyborami Obama się na to nie zdecyduje. Jego największym osišgnięciem jest przecież wycišgnięcie Amerykanów z irakijskiego kotła.

W tej sytuacji Hollande ma alternatywny scenariusz. W trakcie konferencji prasowej prezydent co prawda przypomniał, że to Baszar al-Asad rozpoczšł w marcu 2011 r. wojnę w Syrii, „strzelajšc do swojego narodu". Podkreœlił także, że w ramach procesu przejœciowego syryjski dyktator będzie musiał odejœć. Ale Paryż nie domaga się już natychmiastowego ustšpienia Al-Asada jako warunku wstępnego rozpoczęcia rokowań pokojowych w Syrii.

– Francuska dyplomacja nawišzała już kontakt w tej sprawie z Kremlem. Jest całkiem realne, że Al-Asad wylšduje któregoœ dnia na zasłużonej emeryturze w willi na Krymie, a w Damaszku powstanie rzšd jednoœci narodowej z udziałem przedstawicieli obecnego reżimu i demokratycznej opozycji. Wówczas syryjskie wojska mogłyby podjšć ofensywę lšdowš wspieranš przez naloty zachodnich aliantów. Zmuszajšc Baszara al-Asada do pozbycia się broni chemicznej, Putin pokazał, jak duży może być wpływ Moskwy na sytuację w Syrii – uważa Alain Rodier.

Choć pozornie sprawa może wydawać się bez zwišzku, Hollande zasygnalizował na poniedziałkowej konferencji prasowej, iż jeszcze przed końcem roku może wnioskować o zniesienie sankcji Unii wobec Rosji. To byłby wielki prezent dla Putina w zamian za współpracę na Bliskim Wschodzie. Zdaniem francuskiego przywódcy w sprawie Ukrainy można być „ostrożnym optymistš", bo rozejm w Donbasie jest od kilku dni przestrzegany, ciężkie uzbrojenie wycofywane, a ustawa o decentralizacji kraju jest w trakcie głosowania w Radzie Najwyższej. W tej sytuacji jeszcze we wrzeœniu możliwy jest szczyt przywódców Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec w Paryżu w sprawie pokoju w Donbasie – uważa Hollande.

Francuski prezydent ma co prawda ograniczone szanse na reelekcję w maju 2017 r., jednak jego plan popiera Nicolas Sarkozy i inni przywódcy republikanów: Hollande spotkał się z nimi w tej sprawie w niedzielę.

Do dyplomatycznej rozgrywki najwyraŸniej szykuje się też Kreml. Zdaniem amerykańskiego wywiadu Moskwa chce wesprzeć Al-Asada przenoœnymi bateriami obrony lotniczej oraz liczšcym tysišc żołnierzy kontyngentem rosyjskich wojsk. W ten sposób Putin pokazuje, że bez udziału Rosjan nie ma mowy o pokoju w Syrii.

Do udziału w bombardowaniach u boku Francuzów przymierza się także Wielka Brytania. Powiedział o tym minister finansów George Osborne. Warunkiem jest jednak zatwierdzenie takiej inicjatywy przez Izbę Gmin, co nie udało się konserwatystom dwa lata temu.

Z sondażu przeprowadzonego dla dziennika „Le Parisien" wynika, że 61 proc. Francuzów popiera naloty na Syrię. Ale jednoczeœnie 55 proc. jest przeciwnych masowemu przyjmowaniu uchodŸców, jak to robiš Niemcy. To dla Paryża jeszcze jeden powód, aby opracować alternatywny wobec Angeli Merkel plan rozwišzania kryzysu wywołanego bezprecedensowš falš migracji.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL