Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Ponad pół wieku od "napadu stulecia"

Domena publiczna
54 lata temu, bez użycia broni palnej i bez rozlewu krwi, gang Bruce'a Reynoldsa dokonał największego napadu w dziejach Wielkiej Brytanii.

8 sierpnia 1963 roku, na moœcie kolejowym niedaleko miejscowoœci Mentmore w Buckinghamshire, 15-osobowy gang, dowodzony przez Bruce'a Reynoldsa, zatrzymał pocišg i ukradł z wagonu pocztowego ponad 2,6 miliona funtów, co w przeliczeniu na pienišdze z poczštku XXI wieku daje ok. 40 mln funtów, czyli ok. 260 mln złotych. Napastnicy nie używali broni palnej, nikt nie zginšł, ale uderzony w głowę pałkš maszynista Jack Mills nigdy nie odzyskał zdrowia.

Członkowie gangu zostali złapani przez policję i osadzeni w więzieniu. Po 15 miesišcach Reynolds i Ronnie Biggs uciekli z więzienia w Wandsworth za granicę. Ten pierwszy po pewnym czasie wrócił do Anglii, drugi, przejechawszy pół œwiata, po pewnym czasie osiadł w Brazylii. Biggs został w 1974 roku odnaleziony przez brytyjskš policję, ale nie doszło do ekstradycji, gdyż brazylijskie prawo nie zezwala na ekstradycję rodziców obywatela brazylijskiego (brazylijska przyjaciółka Biggsa była wtedy z nim w cišży).

Biggs żył życiem celebryty, podczas amerykańskiego tournée zespołu Sex Pistols nagrał z nimi piosenkę „No One Is Innocent" i brał udział w produkcji kilku innych, a także zaœpiewał w piosence „Carnival In Rio (Punk Was)" niemieckiego punkrockowego zespołu Die Toten Hosen.

W 2001 roku Biggs dobrowolnie powrócił z rodzinš do Wielkiej Brytanii i natychmiast został osadzony w więzieniu. 7 sierpnia 2009 roku został zwolniony z więzienia ze względu na zły stan zdrowia. Zmarł w 2013 roku.

Także w 2013 roku w wieku 81 lat zmarł Bruce Reynolds, szef operacji. W 1968 r. aresztowano go, gdy wrócił do Anglii. Za udział w obrabowaniu pocišgu spędził w więzieniu 10 lat. Po wyjœciu na wolnoœć w 1978 r. ponownie popadł w konflikt z prawem, handlujšc amfetaminš. Jesień życia spędził pod opiekš organizacji dobroczynnych.

Historia innego członka gangu Bustera Edwardsa, który uciekł do Meksyku, została przedstawiona w filmie Buster z 1988 roku, w którym tytułowš rolę zagrał Phil Collins. Sam Edwards popełnił samobójstwo w 1994 roku.

Większoœci zrabowanych pieniędzy nigdy nie odzyskano. Nie poznano także tożsamoœci wszystkich uczestników napadu.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL