Moskwa wywiera presję na Trumpa

Moskwa sączy przecieki z helsińskiego spotkania w cztery oczy, wywierając presję na Trumpa.

Aktualizacja: 23.07.2018 06:47 Publikacja: 22.07.2018 18:55

Marina Gross, tłumaczka prezydenta, to jedyna poza Trumpem osoba w USA, która wie, o czym on rozmawi

Marina Gross, tłumaczka prezydenta, to jedyna poza Trumpem osoba w USA, która wie, o czym on rozmawiał z Putinem

Foto: AFP

„Oczekuję niecierpliwie na nasze drugie spotkanie po to, byśmy mogli zacząć realizować część z rzeczy, o których rozmawialiśmy" – poinformował oczywiście za pomocą Twittera Donald Trump.

Jednak nikt nie jest w stanie określić, o czym 16 lipca dokładnie rozmawiali Trump i Putin, czy zawarli jakieś porozumienia, a jeśli tak, to jakie.

Prezydenci spotkali się w cztery oczy jedynie z tłumaczami. Część amerykańskich polityków zażądała więc publicznego wysłuchania w Kongresie tłumaczki prezydenta Mariny Gross. Jednak amerykańscy prawnicy już uprzedzili, że będzie to niemożliwe bez zgody samego Trumpa. Mimo to demokratyczny kongresmen z Kalifornii Adam Schiff zgłosił projekt przesłuchania jej w komisji do spraw wywiadu, ale republikańska większość odrzuciła pomysł. W tej sytuacji kilku kongresmenów zaproponowało, by na zamkniętym posiedzeniu jednej z komisji odczytać tylko notatki robione przez tłumaczkę. Ale nikt formalnie nie zgłosił propozycji szefostwu Kongresu.

– Całe spotkanie nadal okrywa mgła tajemnicy i nie wiadomo, jakie są jego wyniki. Putin sugeruje, że są jakieś konkretne rezultaty, ale Departament Stanu i prezydent Trump ich nie konkretyzują – powiedział mediom ekspert w sprawach Rosji William Pomeranz.

Sam Trump na Twitterze poinformował jednak, że rozmawiał o „powstrzymywaniu terroryzmu, bezpieczeństwie Izraela, proliferacji broni atomowej, atakach hakerskich, handlu, Ukrainie, pokoju na Bliskim Wschodzie, Korei Północnej i wielu innych". Rzeczniczka Białego Domu dodała do tematów rozmów „Iran, pomoc humanitarną dla Syrii, kontrolę zbrojeń, rosyjską aneksję Krymu i ingerencję Rosji w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku". I to wszystko w ciągu zaledwie 2 godzin i 20 minut spotkania w cztery oczy.

Według agencji Bloomberg na zamkniętym spotkaniu ze swoimi dyplomatami w Moskwie Władimir Putin miał powiedzieć, że zaproponował Trumpowi przeprowadzenie referendum w separatystycznych regionach Donbasu. Nie dodał tylko, na jaki temat: ogłoszenia niepodległości, przystąpienia do Rosji czy jakiś inny. Za to pochwalił się, że Trump poprosił go, by nie mówić o tym na konferencji prasowej.

Separatyści w obu swych „republikach" kilkakrotnie przeprowadzili różne referenda. Pierwsze już 11 maja 2014 roku, w którym zadecydowano o oderwaniu się od Ukrainy. Ale ustawodawstwo Ukrainy nie przewiduje miejscowych referendów, stąd wszelkie głosowania w Donbasie, jak i na Krymie są z góry nielegalne.

Zawarcie jakichś porozumień potwierdził rosyjski ambasador w Waszyngtonie Anatolij Antonow, przede wszystkim pojawienie się „pewnych idei w sprawie Ukrainy".

– Amerykańska administracja nie zamierza popierać referendum na wschodniej Ukrainie – powiedział w końcu rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Garrett Marquis. Jednocześnie Pentagon ogłosił przyznanie Kijowowi 200 mln dolarów pomocy wojskowej, co najlepiej świadczy o stosunku amerykańskich wojskowych do pomysłów Władimira Putina.

– Nawet gdyby obaj prezydenci porozumieli się w jakichś sprawach, to amerykańska administracja – głęboko antyrosyjska – będzie sabotowała ustalenia i uniemożliwi wprowadzenie ich w życie – stwierdziła tuż po szczycie moskiewska analityk Lilia Szewcowa. Zachowanie Pentagonu i dyplomatów w sprawie Ukrainy zdaje się to potwierdzać.

Poza wszystkim innym wypowiedź Putina na spotkaniu z dyplomatami pokazuje, jak w przyszłości Rosja będzie wykorzystywała rozmowę w cztery oczy obu prezydentów: jej rezultaty będą ujawnianie częściowo i każdorazowo będą stanowiły rodzaj szantażu wobec drugiego rozmówcy, czyli Trumpa.

Na razie nic nie wydostało się na zewnątrz w sprawie ewentualnego porozumienia w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa Izraelowi. Natomiast sam Izrael już po szczycie ewakuował z Syrii humanitarną grupę „białych hełmów", która była solą w oku Kremla i Damaszku, ujawniając m.in. kolejne bombardowania cywilnych obiektów przez rosyjskie lotnictwo. Jednocześnie jednak Pentagon poinformował, że nie ma żadnych nowych instrukcji na temat współpracy wojskowej z Syrią w Rosji.

Już wiadomo za to, że upadła propozycja Putina wzajemnego przesłuchania obywateli obu krajów podejrzanych o różne przestępstwa. Taką procedurę przewiduje zresztą rosyjsko-amerykańska umowa o pomocy prawnej z 1999 roku. Amerykanie mają pretensje do 12 oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego, w zamian Rosjanie chcieli przesłuchać byłego ambasadora USA w Rosji Michaela McFaula, ale też byłego wysokiej rangi urzędnika z Agencji Wywiadu i Rozpoznania Roberta Otta. Rosyjskie żądania wywołały wściekłość w USA i odrzucono je, mimo że początkowo popierał je Trump, ale wcześniej Senat zdążył przyjąć uchwałę zakazującą prezydentowi tego.

Jedyne, co na razie pozostało z helsińskich porozumień, to odbycie kolejnego spotkania prezydentów. Wcześniej sądzono, że do ich rozmowy dojdzie dopiero w listopadzie, w czasie spotkania G20 w Argentynie. Teraz doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa John Bolton dostał polecenie przygotowania wizyty Putina w USA. Amerykańskie służby specjalne natychmiast sprzeciwiły się „wpuszczaniu byłego oficera KGB" do Gabinetu Owalnego w Białym Domu, gdyż to „zagrażałoby bezpieczeństwu". Natknąwszy się znów na opór, współpracownicy Trumpa zaczęli rozważać zorganizowanie spotkania w Nowym Jorku w czasie wrześniowej sesji generalnej ONZ. ©?

„Oczekuję niecierpliwie na nasze drugie spotkanie po to, byśmy mogli zacząć realizować część z rzeczy, o których rozmawialiśmy" – poinformował oczywiście za pomocą Twittera Donald Trump.

Jednak nikt nie jest w stanie określić, o czym 16 lipca dokładnie rozmawiali Trump i Putin, czy zawarli jakieś porozumienia, a jeśli tak, to jakie.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 786
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 785
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 784
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 783
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 782