Czy Łukaszenko pozwoli zrusyfikować polskie szkoły

aktualizacja: 19.05.2017, 20:58
Foto: AFP

Związek Polaków na Białorusi poprosił białoruskiego prezydenta o interwencję w sprawie planów rusyfikacji polskich szkół w Grodnie i Wołkowysku.

Nieuznawany przez władze w Mińsku Związek Polaków na Białorusi (ZPB) przekazał prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence prawie sześć tysięcy podpisów, złożonych pod petycją w obronie polskich szkół. Na Białorusi działają jedynie dwie polskie placówki edukacyjne – w Grodnie i Wołkowysku. Zostały wybudowane za pieniądze polskich podatników na początku lat 90. Ale i one mogą zostać zrusyfikowane, jeżeli plany tamtejszego resortu edukacji wejdą w życie.

Chodzi o nowelizację ustawy dotyczącej działalności naukowej i oświaty, która dotknie wszystkie szkoły mniejszości narodowych. Autorzy projektu proponują, by przedmioty: człowiek i społeczeństwo, historia Białorusi, historia światowa, wiedza o społeczeństwie oraz geografia były wykładane w jednym z dwóch języków państwowych – rosyjskim lub białoruskim. Liczba przedmiotów „wykładanych w języku państwowym" może zostać zwiększona „na prośbę uczniów". W rzeczywistości chodzi tylko o język rosyjski, ponieważ w języku ojczystym uczy się zaledwie kilkanaście procent samych Białorusinów. Po rosyjsku uczniowie polskich szkół mieliby też zdawać odpowiednik polskiej matury.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję TANIEJ O VAT
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE