W Rosji Lenin wiecznie żywy i lubiany

aktualizacja: 20.04.2017, 23:15
Foto: Fotolia

Od dziesięciu lat rośnie liczba Rosjan uważających, że były wódz rewolucji odegrał pozytywną rolę w historii ich kraju i całej ludzkości.

W ciągu 10 lat liczba takich osób wzrosła o jedną trzecią, wynika z badań prowadzonych przez niezależny ośrodek socjologiczny Centrum Lewady.

Ale niewiele więcej niż 1/3 pytanych chce, by trup Lenina pozostał w mauzoleum, w centrum Moskwy. Ponad połowa chciałaby, by został wreszcie pochowany, przy czym zwolennicy wywiezienia Lenina z placu Czerwonego dzielą się na prawie równe części. Niewielka większość chciałaby przenieść go kilka metrów dalej i pochować pod murem kremlowskim. Znajduje się tam już cmentarz, gdzie leży m.in. Józef Stalin (jego szczątki zostały wyniesione w 1961 roku z mauzoleum, gdzie leżał razem z Leninem).

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję TANIEJ O VAT
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE