Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Gorbaczow w rosyjskich mediach: wojna nie jest wykluczona

Michaił Gorbaczow
youtube
Ostatni przywódca ZSRR nie wyklucza, że konfrontacja pomiędzy Rosjš a Zachodem może doprowadzić do konfliktu zbrojnego.

- Obecnie tylko słyszymy od Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej o sankcjach przeciwko Rosji. Czyżby oni ostatecznie stracili głowę? Ameryka widocznie zabłšdziła w dżungli i nas tam cišgnie – powiedział ostatni i jedyny prezydent Zwišzku Radzieckiego Michaił Gorbaczow cytowany przez rosyjskš agencję Interfax.

Jak twierdzi, pomiędzy Rosjš a Zachodem obecnie trwa „zimna wojna", która może przekształcić się w otwartš konfrontację zbrojnš.

- Nazwijmy rzeczy po imieniu, to Stany Zjednoczone wcišgnęły nas do „zimnej wojny". W ten sposób oni próbujš otwarcie realizować swojš głównš ideę triumfu. Dokšd nas to doprowadzi? „Zimna wojna" już trwa otwarcie. A co będzie dalej? Niestety, nie mogę już twardo stwierdzić, że „zimna wojna" nie doprowadzi do wojny „goršcej". Obawiam się, że oni mogš zaryzykować – twierdzi Gorbaczow.

Z kolei w rozmowie z rosyjskš telewizjš Ren TV ostatni przywódca ZSRR wezwał œwiatowych polityków do pokojowego dialogu. Powiedział, że w najbliższych dniach zaproponuje swój plan, który ma pomoc rozładować napięcie pomiędzy Rosjš a Zachodem.

Wielu Rosjan do dziœ zarzuca Gorbaczowowi, który w 1990 roku otrzymał Pokojowš Nagrodę Nobla, że to on „doprowadził do upadku Zwišzku Radzieckiego". Zresztš prezydent Rosji Władimir Putin mówił niedawno, że „upadek ZSRR był największš geopolitycznš katastrofš XX wieku".

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL