Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Świat

Gorbaczow w rosyjskich mediach: wojna nie jest wykluczona

Michaił Gorbaczow
youtube
Ostatni przywódca ZSRR nie wyklucza, że konfrontacja pomiędzy Rosją a Zachodem może doprowadzić do konfliktu zbrojnego.

- Obecnie tylko słyszymy od Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej o sankcjach przeciwko Rosji. Czyżby oni ostatecznie stracili głowę? Ameryka widocznie zabłądziła w dżungli i nas tam ciągnie – powiedział ostatni i jedyny prezydent Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow cytowany przez rosyjską agencję Interfax.

Jak twierdzi, pomiędzy Rosją a Zachodem obecnie trwa „zimna wojna", która może przekształcić się w otwartą konfrontację zbrojną.

- Nazwijmy rzeczy po imieniu, to Stany Zjednoczone wciągnęły nas do „zimnej wojny". W ten sposób oni próbują otwarcie realizować swoją główną ideę triumfu. Dokąd nas to doprowadzi? „Zimna wojna" już trwa otwarcie. A co będzie dalej? Niestety, nie mogę już twardo stwierdzić, że „zimna wojna" nie doprowadzi do wojny „gorącej". Obawiam się, że oni mogą zaryzykować – twierdzi Gorbaczow.

Z kolei w rozmowie z rosyjską telewizją Ren TV ostatni przywódca ZSRR wezwał światowych polityków do pokojowego dialogu. Powiedział, że w najbliższych dniach zaproponuje swój plan, który ma pomoc rozładować napięcie pomiędzy Rosją a Zachodem.

Wielu Rosjan do dziś zarzuca Gorbaczowowi, który w 1990 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, że to on „doprowadził do upadku Związku Radzieckiego". Zresztą prezydent Rosji Władimir Putin mówił niedawno, że „upadek ZSRR był największą geopolityczną katastrofą XX wieku".

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL