Gorbaczow w rosyjskich mediach: wojna nie jest wykluczona

aktualizacja: 29.02.2016, 13:45
Michaił Gorbaczow
Michaił Gorbaczow
Foto: youtube

Ostatni przywódca ZSRR nie wyklucza, że konfrontacja pomiędzy Rosją a Zachodem może doprowadzić do konfliktu zbrojnego.

REDAKCJA POLECA

- Obecnie tylko słyszymy od Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej o sankcjach przeciwko Rosji. Czyżby oni ostatecznie stracili głowę? Ameryka widocznie zabłądziła w dżungli i nas tam ciągnie – powiedział ostatni i jedyny prezydent Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow cytowany przez rosyjską agencję Interfax.

Jak twierdzi, pomiędzy Rosją a Zachodem obecnie trwa „zimna wojna", która może przekształcić się w otwartą konfrontację zbrojną.

- Nazwijmy rzeczy po imieniu, to Stany Zjednoczone wciągnęły nas do „zimnej wojny". W ten sposób oni próbują otwarcie realizować swoją główną ideę triumfu. Dokąd nas to doprowadzi? „Zimna wojna" już trwa otwarcie. A co będzie dalej? Niestety, nie mogę już twardo stwierdzić, że „zimna wojna" nie doprowadzi do wojny „gorącej". Obawiam się, że oni mogą zaryzykować – twierdzi Gorbaczow.

Z kolei w rozmowie z rosyjską telewizją Ren TV ostatni przywódca ZSRR wezwał światowych polityków do pokojowego dialogu. Powiedział, że w najbliższych dniach zaproponuje swój plan, który ma pomoc rozładować napięcie pomiędzy Rosją a Zachodem.

Wielu Rosjan do dziś zarzuca Gorbaczowowi, który w 1990 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, że to on „doprowadził do upadku Związku Radzieckiego". Zresztą prezydent Rosji Władimir Putin mówił niedawno, że „upadek ZSRR był największą geopolityczną katastrofą XX wieku".

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE