Historyczne spotkanie

Historia dzieje się w Hawanie

aktualizacja: 13.02.2016, 06:51

Pierwsze takie spotkanie. Papież i patriarcha Moskwy i Wszechrusi podpisali wspólną deklarację, w której jest mowa o jedności chrześcijan, o konieczności pomocy prześladowanym chrześcijanom na Bliskim Wschodzie i zaniepokojeniu kryzysem rodziny.

REDAKCJA POLECA

Wydarzenie jest historyczne, nigdy wcześniej nie doszło do spotkania głowy Kościoła katolickiego i rosyjskiego Kościoła prawosławnego.

- Dzisiejsze spotkanie to dar od Boga, módlcie się za nas – napisał papież Franciszek na Twitterze, w ostatniej fazie lotu z Rzymu do Hawany.

- Jestem szczęśliwy, że mogę cię pozdrowić, drogi bracie – powiedział Cyryl po wyściskaniu i ucałowaniu papieża. Franciszek, gdy został głową Kościoła katolickiego stwierdził, że chciałby kiedyś gdziekolwiek ucałować swojego brata, patriarchę. Spełniło się to Hawanie. W państwie przez wiele lat wspieranym przez Moskwę i rządzonym przez braci Castro, komunistów, wychowanków katolickiej szkoły (ściślej jezuickiej, a jezuitą jest papież Franciszek).

O chrześcijanach prześladowanych na Bliskim Wschodzie

Po przeszło dwóch godzinach rozmów Franciszek i Cyryl I wydali wspólną deklarację, składającą się aż z 30 punktów. Tak, jak się spodziewano, kilka z nich dotyczy chrześcijan na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, szczególnie w ogarniętych wojną Syrii i Iraku.

KOMENTARZ DNIA

Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE