Świat

Mądra kolej po szkodzie. Suma strat: pół miliarda euro

AFP
Po przejściu „Fryderyki” niemiecka kolej oblicza straty. Są pomysły, jak zminimalizować je w przyszłości.

Zrzeszenie użytkowników niemieckich kolei Pro Bahn uważa, że drzewa rosnące wzdłuż tras kolejowych to mało sensowne rozwiązanie. Drzewa powinno sadzić się w większym odstępie od torowisk. Dużo rozsądniej byłoby w pobliżu torowisk sadzić krzewy – powiedział szef tego zrzeszenia Karl-Peter Naumann w rozmowie z „Neue Osnabruecker Zeitung”.

 

Ekologiczne rozwiązanie

Zdaniem Naumanna rozwiązanie takie miało by dwie korzyści: po pierwsze przewracające się drzewa byłyby przytrzymywane przez krzewy, a poza tym nie byłoby odkrytych odcinków torowisk, tylko przez ich zakrzewienie stworzyłoby się cenne obszary do zasiedlenia przez ptaki i owady.

Taka koncepcja powinna jego zdaniem zostać zrealizowana przy udziale operatorów torowisk, organizacji i instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska oraz zrzeszeń pasażerów, i jeżeli byłoby to konieczne, przy finansowym wsparciu władz.

Organizacja Pro Bahn w ubiegłych latach, a szczególnie w roku 2017 zarejestrowała spiętrzenie się przypadków całkowitego wstrzymania ruchu pociągów ze względu na drzewa powalone na torowiska przez wichury.

 

Trwa obliczanie strat

Zimowy orkan „Fryderyka” był jednym z najsilniejszych orkanów w Niemczech od czasu „Kyrilla” przed 11 laty. „Fryderyka” przeszła w czwartek przede wszystkim nad zachodnimi, północnymi i centralnymi regionami Niemiec, powodując poważne szkody, które doprowadziły m.in. do całkowitego wstrzymania komunikacji kolejowej w całych Niemczech. Nawet dwa dni później odczuwalne były jeszcze skutki orkanu na wielu kolejowych trasach, między innymi z Dortmundu przez Monastyr i Bremę do Hamburga oraz z Hamm przez Wuppertal do Kolonii. Dopiero w sobotę trasy te były całkowicie przejezdne. Jak podaje Deutsche Bahn uszkodzonych zostało ponad 200 odcinków tras kolejowych, obecnie wymagających napraw.

Na skutek orkanu „Fryderyka” w Niemczech śmierć poniosło osiem osób. Ogólną wysokość strat materialnych towarzystwa ubezpieczeniowe szacują na 500 mln euro.

Źródło: Deutsche Welle

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL