Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Zmarł mšż królowej Danii, ksišżę Henryk

AFP
W zamku Fredensborg w wieku 83 tak zmarł ksišżę Henryk, mšż królowej Danii Małgorzaty II.

U urodzonego w 1934 roku we Francji księcia Henriego Marie Jean Andre de Laborde de Monpezat niedawno stwierdzono łagodny nowotwór płuc.

Stan monarchy pogorszył się podczas podróży do Egiptu. Pod koniec stycznia ksišżę został przewieziony do kliniki w Kopenhadze.

Kilka dni temu na życzenie księcia przewieziono go do zamku Fredensborg, gdzie chciał spędzić ostatnie dni życia. Tam zmarł wczoraj, o czym poinformowano w oficjalnym komunikacie.

Nie wiadomo, gdzie ksišżę Henryk zostanie pochowany - kilka lat temu sprzeciwił się tradycji i zażšdał, aby nie chowano go u boku małżonki. Decyzja księcia wynika z faktu, że nie otrzymawszy tytułu i funkcji, na których mu zależało, nie był równy żonie w życiu i nie chce być po œmierci - mówiła szefowa biura prasowego pałacu Lene Balleby.

Ksišżę Henryk nie był w Danii lubiany. Kilka lat temu wydana została ksišżka "Samotnik – portret księcia" pióra Stephanie Surrugue. w której monarcha dementował liczne kršżšce o nim plotki . Sympatii jednak nie przysparzał mu fakt, że całe życie czuł się Francuzem, a nowej ojczyzny do końca nie zaakceptował i nie nauczył się nawet dobrze duńskiego.

 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL