Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Zmarła Maryam Mirzakhani, genialna irańska matematyczka

materiały prasowe
W wieku 40 lat zmarła Maryam Mirzakhani, genialna irańska matematyczka, jedyna kobieta uhonorowana prestiżowym Medalem Fieldsa, nazywanym matematycznym Noblem.

Urodzona w Iranie,  Maryam Mirzakhani w 1999 roku ukończyła wydział matematyki na teherańskim Uniwersytecie Technologicznym Szarif, doktoryzowała się na Harvardzie, była profesorem Uniwersytetu Stanfroda.

W 2014 roku, jako pierwsza i jak dotšd jedyna kobieta w historii, została uhonorowana Medalem Fieldsa - prestiżowš nagrodš przyznawanš badaczom, którzy znaczšco wpłynęli na rozwój matematyki.

Mirzakhani została nagrodzona za wybitne osišgnięcia w dynamice i geometrii powierzchni Riemanna. Badała m.in. abstrakcyjne kształty geometryczne wzorowane na stołach bilardowych.

Iranka była jedynš w historii kobietš i jedynš osobš z obywatelstwem irańskim nagrodzonych tš prestiżowš nagrodš, przyznawanš od 1936 roku, co 4 lata, matematykom, którzy nie ukończyli 40 roku życia.

Maryam Mirzakhani zmarła na raka piersi. Chorobę zdiagnozowano u niej w 2013 roku. W tym roku nastšpił drugi nawrót choroby, która zaatakowała szpik kostny matematyczki.

Mirzakhani zmarła dziœ w szpitalu w Stanach Zjednoczonych.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL