Zmarła Maryam Mirzakhani, genialna irańska matematyczka

aktualizacja: 15.07.2017, 18:25
Foto: materiały prasowe

W wieku 40 lat zmarła Maryam Mirzakhani, genialna irańska matematyczka, jedyna kobieta uhonorowana prestiżowym Medalem Fieldsa, nazywanym matematycznym Noblem.

Urodzona w Iranie,  Maryam Mirzakhani w 1999 roku ukończyła wydział matematyki na teherańskim Uniwersytecie Technologicznym Szarif, doktoryzowała się na Harvardzie, była profesorem Uniwersytetu Stanfroda.

W 2014 roku, jako pierwsza i jak dotąd jedyna kobieta w historii, została uhonorowana Medalem Fieldsa - prestiżową nagrodą przyznawaną badaczom, którzy znacząco wpłynęli na rozwój matematyki.

Mirzakhani została nagrodzona za wybitne osiągnięcia w dynamice i geometrii powierzchni Riemanna. Badała m.in. abstrakcyjne kształty geometryczne wzorowane na stołach bilardowych.

Iranka była jedyną w historii kobietą i jedyną osobą z obywatelstwem irańskim nagrodzonych tą prestiżową nagrodą, przyznawaną od 1936 roku, co 4 lata, matematykom, którzy nie ukończyli 40 roku życia.

Maryam Mirzakhani zmarła na raka piersi. Chorobę zdiagnozowano u niej w 2013 roku. W tym roku nastąpił drugi nawrót choroby, która zaatakowała szpik kostny matematyczki.

Mirzakhani zmarła dziś w szpitalu w Stanach Zjednoczonych.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE