Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Nie żyje fotoreporter Stanley Green

mteriały prasowe
W wieku 68 lat zmarł jeden z najlepszych fotoreporterów na œwiecie, Stanley Green. Wczoraj miał przewodniczyć jury Grand Press Photo.

Urodzony w 1949 roku Green rozpoczynał karierę jako malarz. Po aparat fotograficzny sięgnšł, aby dokumentować swoje prace.

We wczesnych latach 70. był członkiem Czarnych Panter i przeciwnikiem wojny w Wietnamie.

Jako fotoreporter zaczynał od zdjęć zespołów rockowych i mody. Żartował wówczas, że jest przesiadujšcym w knajpach dyletantem  fotografujšcym dziewczyny i zażywajšcym heroinę". Dopiero po œmierci bliskiego przyjaciela na AIDS wyzwolił się z nałogu i rozpoczšł poważnš karierę fotoreportera.

Zasłynšł między innymi fotoreportażem z obalenia muru berlińskiego w 1989 roku. Jego zdjęcie dziewczyny z butelkš szampana (Kisses to All, Berlin) stało się symbolem tego wydarzenia.

Następnie Green relacjonował pucz w Moskwie, gdy podczas próby pozbawienia władzy Borysa Jelcyna protesty w parlamencie stłumiono przy udziale wojska.

Green stał się póŸniej jednym z najlepszych fotoreporterów wojennych. Relacjonował działania w Azerbejdżanie, Gruzji, Somalii, Kaszmirze i Libanie. Fotografował ludobójstwo w Rwandzie i katastrofalne skutki huraganu Katrina w USA w 2005 roku. Był pięciokrotnie laureatem World Press Photo.

Green najlepiej jest znany z dokumentacji konfliktu między rebeliantami a rosyjskim wojskiem w Czeczenii, którš zebrał w ksišżce "Otwarta rana".

Stanley Green miał przylecieć do Polski i przewodniczyć jury Grand Press Photo, które wczoraj ogłosiło wyniki konkursu. W dniu planowanego wylotu trafił do szpitala. Zmarł dziœ w Paryżu.

ródło: Press.pl/rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL