Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Ratko Mladić nie przyjedzie do Belgradu. Wyrok w listopadzie

materiały prasowe MTKJ
Sšd Apelacyjny w Belgradzie odrzucił w pištek wniosek o przesłuchanie Ratko Mladicia, w sprawie osób oskarżonych o pomoc w ukrywaniu się byłemu dowódcy armii boœniackich Serbów.

Wniosek złożyła obrona 10 osób oskarżonych o udzielanie pomocy Mladiciowi w uniknięciu aresztowania w latach 2002-2006. Warto przypomnieć, że w maju ubiegłego roku sšd pierwszej instancji uniewinnił całš dziesištkę.

Natomiast proces Mladicia przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii (MTKJ) jest obecnie odroczony. Prokuratura postawiła Mladiciowi 11 zarzutów, m.in. za ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkoœci. Grozi mu nawet dożywocie.

We wrzeœniu 2016 roku MTKJ odrzucił wniosek Ratko Mladicia o wstrzymanie jego procesu i wykluczenie ze składu orzekajšcego dwóch sędziów. Wniosek o wstrzymanie procesu został złożony w połowie lipca. Co ciekawe, Trybunał powołał nawet specjalnš grupę roboczš Rady Bezpieczeństwa ONZ, która badała, czy prawa Mladicia do rzetelnego procesu zostały naruszone.

Próbowano nawet oskarżyć Theodora Merona, prezesa MTKJ dla mechanizmu odwoławczego, zarzucajšc mu brak bezstronnoœci. Oskarżyciele musieli również zmagać się z zaskakujšcymi zeznaniami niektórych œwiadków. Szef obserwatorów wojskowych ONZ Per Oien, który badał skutki ataku na rynek w Sarajewie w 1995 roku, zeznajšc przed Międzynarodowym Trybunałem w Hadze, powiedział, że komisja nie ustaliła pochodzenia pocisków moŸdzierzowych.

Blisko rok temu eksperci zatrudnieni przez boœniackich Serbów przeprowadzili nawet symulację ostrzału Sarajewa, w tym ataku na rynek. Z kolei zeznajšc jako œwiadek obrony, biegły Dusan Pavlović starał się udowodnić, że tysišce Boœniaków ze Srebrenicy zginęło w zasadzce sił boœniackich Serbów, a nie w zorganizowanym mordzie.

Ogłoszenie wyroku zaplanowano na listopad 2017 roku.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL