"Politico" tłumaczy "murzyńskość"

aktualizacja: 31.03.2016, 05:48
Szef MSZ Witold Waszczykowski
Szef MSZ Witold Waszczykowski
Foto: Fotorzepa/ Marian Zubrzycki

Słowa szefa polskiego MSZ obróciły się przeciwko niemu - pisze portal "Politico". Określenie "murzyńskość", którego Waszczykowski użył odnośnie stosunków polsko-amerykańskich skierowały przeciwko niemu nawet partyjnych kolegów.

REDAKCJA POLECA
30.03.2016
Szef MSZ o "murzyńskości" w relacjach z USA. Sikorski odpowiada
30.03.2016
Karczewski o "murzyńskości": Słowa, które nie powinny nigdy paść
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

"Politico" zauważa jednocześnie, że jako pierwszy wyrażenia "murzyńskość" (negro mentality) użył były minister spraw Zagranicznych Radosław Sikorski.

Jak tłumaczy "Politico", Waszczykowski, używając tego sformułowania chciał zaznaczyć, że Polska w stosunkach z Ameryką "wstała z kolan". Nieszczęśliwie dla ministra jego słowa po raz kolejny obróciły się przeciwko niemu pisze portal. Został skrytykowany m.in. przez marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, również premier Beata Szydło sformułowanie uznała za "niefortunne".

"Politico" przypomina inne kontrowersyjne wypowiedzi Witolda Waszczykowskiego, m.in. tę o przejawach lewicowej ideologii - wegetarianizmie, wielokulturowości i zamiłowaniu do jazdy na rowerze czy porównanie prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego do "irańskiego ajatollaha".

Według "Politico", te incydenty wpłynęły negatywnie na pozycję Waszczykowskiego w polskim rządzie.

Więcej na TVN24.

 

Komentarz dnia
Żródło: TVN24

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE