Zmiana czasu sprzyja zawałom serca

aktualizacja: 26.03.2016, 12:28
Foto: 123RF

Świadczą o tym liczne badania naukowców. Oparte są jednak w zasadzie na danych statystycznych i nikt nie prezentuje wiarygodnych teorii na temat przyczyn takiego stanu rzeczy.

Jak zapewnia jedna z niemieckich kas chorych, DAK-Gesundheit, w pierwszych trzech dniach po zmianie czasu na letni zamiast średnio 45 zawałów, dziennie 54 osoby dostają ataku serca.  Jest to wzrost o 20 proc. Kasa opiera się wyłącznie na danych statystycznych. 

Wiele grup badawczych na świecie interesuje się od dawna wpływem zmiany czasu na letni (a więc skrócenia nocnego wypoczynku o godzinę) na organizm człowieka. Jak pisze tygodnik „Der Spiegel” z badań klinki w Augsburgu wynika, że pomiędzy zmianą czasu a niebezpieczeństwem zawału jest pewien związek. Nie potwierdzono wprawdzie, że przesunięcie wskazówek zegara prowadzi u niektórych osób bezpośrednio do zawału ale stwierdzono wzrost ryzyka problemów z sercem. Dla mężczyzn ryzyko to wzrasta w pierwszych trzech dniach po zmianie czasu o 15 proc. Przeanalizowano przy tym ponad 25 tys. przypadków osób mających  kłopoty z krążeniem pomiędzy 24 i 75 rokiem życia. Wzięto także pod uwagę wiele czynników zewnętrznych jak zmiany ciśnienia atmosferycznego, temperatury czy wilgotności powietrza. Wyniki badań zostały opublikowane w roku ubiegłym w fachowym piśmie "BMC Public Health”.

Do podobnych wniosków doszli lekarze w Szwecji przed kilkoma laty. W USA w pierwszych dniach po zmianie czasu nie zaobserwowano większej liczby chorych, jednak w pierwszy poniedziałek po wprowadzeniu czasu letniego do klinik trafia ok. 24 proc. więcej pacjentów z problemami sercowymi. W Finlandii natomiast żadnych anomalii nie zaobserwowano. 

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE