Monachium: debata o bezpieczeństwie z udziałem prezydenta Dudy

O partnerstwo na równych warunkach z Niemcami zaapelował na Międzynarodowej Konferencji ds. Bezpieczeństwa w Monachium Andrzej Duda.

Aktualizacja: 13.02.2016 11:34 Publikacja: 13.02.2016 10:13

Monachium: debata o bezpieczeństwie z udziałem prezydenta Dudy

Foto: PAP, Jacek Turczyk

Korespondencja z Monachium

Dla polskiego prezydenta testem relacji przez Odrę jest przede wszystkim budowa rurociągu pod Bałtykiem, Nord Stream.

- Słyszymy, że to projekt prywatny. Owszem, pieniądze są prywatne, ale cel polityczny. Bo przecież jest wiele innych sposób zwiększenia importu gazu do Europu, które nie naruszają interesów Polski, Ukrainy, Słowacji i innych krajów Europy Środkowej - powiedział Duda.

Dlatego jego zdaniem dobre relacje między Polską i Niemcami będą możliwe pod warunkiem wzajemnego szacunku, ale przede wszystkim respektowania wzajemnych interesów.

- Zgadzam się z tą analizą, choć problem jest szerszy. Chodzi o budowę prawdziwie skutecznej unii energetycznej, o większe zaangażowanie przywódców krajów Unii, także Polski, we wspólne działanie instytucji międzynarodowych. Tylko to pozwoli na rozwiązanie problemów stojących dziś przed Europą - powiedział biorący udział w panelu z Dudą przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Martin Schultz.

Schultz jeszcze kilka tygodniu temu ostrzegał przed zagrożeniem dla demokracji w Polsce, mówił o “symptomach zamachu stanu”. Ale w Monachium był zdecydowanie bardziej przychylny naszemu krajowi. - Niemcy mają i zawsze będą miały specjalną odpowiedzialność za Polskę po tym, co zrobiły temu krajowi w czasie Drugiej Wojny Światowej - przyznał szef Europarlamentu.  

Poroszenko krytykuje Nord Stream i Rosję

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ostro skrytykował plany budowy nowej niemiecko-rosyjskiej magistrali gazowej Nord Stream 2. Podkreślił, że projekt ten uzależnia Europę od rosyjskiego gazu.

- Nord Stream ma tylko jeden polityczny cel: uczynić Europę bardziej zależną (od rosyjskiego gazu) i osłabić Ukrainę, Słowację i inne kraje, a także Chorwację. Silna reakcja na plany Nord Stream 2 wzmocni całą Europę - przekonywał prezydent Ukrainy.

- Powinniśmy stawiać interesy Unii Europejskiej na pierwszym miejscu - mówił ukraiński polityk. Jego zdaniem inwestorzy powinni zainwestować środki w modernizację ukraińskiej sieci przesyłowej zamiast "wkładać 20 mld dolarów w Nord Stream".

Poroszenko zarzucił prezydentowi Władimirowi Putinowi tworzenie "alternatywnej Europy" i wspieranie prawicowo-populistycznych ugrupowań na Zachodzie. - Alternatywna Europa, którą cechują brak tolerancji, brak szacunku dla praw człowieka, religijny fanatyzm, homofobia, ma jednego przywódcę, a jego nazwisko brzmi Putin - powiedział Poroszenko.

- Panie Putin, to nie jest ukraińska wojna domowa, to jest pańska agresja - mówił prezydent Ukrainy, odnosząc się do sytuacji w Donbasie.

W debacie oprócz prezydenta Dudy brali udział prezydenci: Litwy - Dalia Grybauskaite, Finlandii - Sauli Niinisto, Ukrainy - Petro Poroszenko oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

Tematami przewodnimi trzydniowych obrad konferencji bezpieczeństwa jest sytuacja w Syrii oraz kryzys migracyjny, walka z terroryzmem.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa to forum dyskusji o polityce bezpieczeństwa, obecnych i przyszłych wyzwaniach w tym obszarze. W organizowanej corocznie na początku lutego konferencji bierze udział kilkuset decydentów z całego świata: prezydenci, ministrowie, szefowie organizacji pozarządowych a także przedstawiciele branży przemysłowej, medycznej, mediów, nauki - informują organizatorzy.

Korespondencja z Monachium

Dla polskiego prezydenta testem relacji przez Odrę jest przede wszystkim budowa rurociągu pod Bałtykiem, Nord Stream.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 786
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 785
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 784
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 783
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 782