Wyrok MTK ws. Radovana Karadzićia w marcu

aktualizacja: 18.02.2016, 23:44
Radovan Karadżić
Radovan Karadżić
Foto: Wikimedia Commons/Attribution-ShareAlike 2.5 Generic (CC BY-SA 2.5)/Mikhail Evstafiev

Najbardziej oczekiwany od wielu lat wyrok haskiego trybunału zapadnie 24 marca 2016 roku.

REDAKCJA POLECA

Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w oświadczeniu wydanym w czwartek poinformował, że wyrok w procesie Karadzićia zostanie ogłoszony w dniu 24 marca.

69-letni Radovan Karadzić oskarżony jest o ludobójstwo w Srebrenicy w 1995 roku oraz o zbrodnie wojenne w 1992 roku, prześladowania Bośniaków i Chorwatów na terenie całego kraju, a także terroryzowanie ludności Sarajewa.

Warto przypomnieć, iż Balkan Investigative Reporting Network informował już kilka tygodni temu, że MTKJ planuje zakończyć proces Karadzićia najpóźniej w pierwszym kwartale 2016 roku.

Postępowanie przed MTK rozpoczęło się w 2009 roku. Przesłuchano 600 świadków, przeprowadzono 11 tys. dowodów, a stenogramy z posiedzeń liczą dziesiątki tysięcy stron.

Werdykt w sprawie Karadzićia jest bardzo oczekiwany w Bośni i Hercegowinie. Do tej pory bowiem nie zakończył się również proces Ratko Mladicia.

Komentarz dnia

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE