Zmarła sławna polska szpieg

aktualizacja: 30.01.2016, 00:09
Stephanie Czech Rader (zdjęcie z lat 40.)
Stephanie Czech Rader (zdjęcie z lat 40.)
Foto: YouTube

Stephanie Czech Rader była Amerykanką polskiego pochodzenia i w pierwszych latach powojennych była główną specjalistką wywiadu USA ds. polskich. Zmarła kilka dni temu w wieku 100 lat.

Stephanie Czech Rader była córką polskich imigrantów w USA i przez całą młodość posługiwała się wyłącznie językiem polskim, była również wychowywana w polskiej kulturze i polskich tradycjach. Podczas wojny zaciągnęła się do armii USA, która tuż po zakończeniu działań wojennych na wschód od Odry wysłała ją do odradzającej się Polski.

Czech Rader była jednym z dwóch oficerów wywiadu USA (znanego wówczas jako OSS, poprzedniczka CIA) w ambasadzie USA w Warszawie. Ze względu na to, że Czech Rader mogła swobodnie uchodzić za Polskę, jeździła po cywilnemu po kraju i zbierała informacje o ruchach wojsk radzieckich oraz o nastrojach Polaków.

Czech Rader zmarła kilka dni temu w swym domu w Alexandrii pod Waszyngtonem. Miała 100 lat.

OSS Society, stowarzyszenie byłych oficerów rozwiązanej we wrześniu 1945 r. organizacji, od lat zabiega o przyznanie Chech Rader wysokiego odznaczenia wywiadowczego za zasługi podczas służby w Polsce.

Komentarz dnia
Żródło: Departament Weteranów USA

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE