Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Zmarła sławna polska szpieg

Stephanie Czech Rader (zdjęcie z lat 40.)
YouTube
Stephanie Czech Rader była Amerykankš polskiego pochodzenia i w pierwszych latach powojennych była głównš specjalistkš wywiadu USA ds. polskich. Zmarła kilka dni temu w wieku 100 lat.

Stephanie Czech Rader była córkš polskich imigrantów w USA i przez całš młodoœć posługiwała się wyłšcznie językiem polskim, była również wychowywana w polskiej kulturze i polskich tradycjach. Podczas wojny zacišgnęła się do armii USA, która tuż po zakończeniu działań wojennych na wschód od Odry wysłała jš do odradzajšcej się Polski.

Czech Rader była jednym z dwóch oficerów wywiadu USA (znanego wówczas jako OSS, poprzedniczka CIA) w ambasadzie USA w Warszawie. Ze względu na to, że Czech Rader mogła swobodnie uchodzić za Polskę, jeŸdziła po cywilnemu po kraju i zbierała informacje o ruchach wojsk radzieckich oraz o nastrojach Polaków.

Czech Rader zmarła kilka dni temu w swym domu w Alexandrii pod Waszyngtonem. Miała 100 lat.

OSS Society, stowarzyszenie byłych oficerów rozwišzanej we wrzeœniu 1945 r. organizacji, od lat zabiega o przyznanie Chech Rader wysokiego odznaczenia wywiadowczego za zasługi podczas służby w Polsce.

ródło: Departament Weteranów USA

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL