Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Surowce i Chemia

Rekordowy od lat import węgla z Kaliningradu

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Import węgla z obwodu kaliningradzkiego przez rosyjsko-polskie przejœcie kolejowe w Braniewie w tym roku będzie rekordowy. Do Polski ma wjechać do końca roku według prognoz ok. 2,75 mln ton - podał Ryszard Chudy z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

W 2016 roku do Polski z obwodu kaliningradzkiego wjechały 24 tys. wagonów wiozšce 1,6 mln ton węgla. W tym roku od stycznia do końca listopada, według Krajowej Administracji Skarbowej, przez kolejowe przejœcie wjechało 33,6 tys wagonów wiozšcych 2,3 mln ton węgla.

"Prognozy sš takie, że w roku kalendarzowym 2017 do Polski przez przejœcie w Braniewie wjedzie około 2,75 mln ton, co będzie rekordem od 2004 r"- ocenił Ryszard Chudy.

Wysoki, ale nie tak duży wwóz węgla notowano w 2011 roku, kiedy to do Polski z obwodu kaliningradzkiego trafiło 1,9 mln ton. Podobnie wysoki import odnotowano w 2013 i 2014 roku, kiedy z obwodu kaliningradzkiego wjechało 1,7 mln ton każdego roku.

Na stacji kolejowej w Braniewie jest dwóch przewoŸników PKP Cargo S.A i DB Cargo, którzy importujš węgiel do Polski.

"Odnotowaliœmy wzrost przewozów i u jednego przewoŸnika i u drugiego. Doszły do tego przewozy po torze europejskim (normalnym) co powoduje, że towar po odprawie może jechać w głšb UE bez przeładunku"- podał Chudy.

Jak wyjaœnił, transport odbywa się w ten sposób, że do Kaliningradu towary przyjeżdżajš po torze szerokim i tam sš na stacji Dzirżynskaja rozładowywane na terminalu. Z tego terminalu towar ładowany jest już na wagony normalnotorowe. Ten rodzaj transportu rozwinšł się właœnie w 2017 r. - podał Chudy.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL