Do głównych czynników, które przyczyniły się do obniżenia oceny wiarygodności kredytowej Bogdanki agencja zalicza utrzymywanie się bardzo trudnej sytuacji na rynku węgla energetycznego w Polsce, a także wypowiedzenie długoterminowej umowy na dostawy węgla przez największego odbiorcę górniczej spółki – poznański koncern energetyczny Enea.

Agencja zaznacza też, że na koniunkturę w branży na rynku krajowym, oprócz spadków cen węgla na rynkach światowych, bardzo negatywnie oddziałują działania państwowej Kompanii Węglowej, która w oczekiwaniu na otrzymanie rządowych dotacji, starając się utrzymać bieżącą płynność finansową, wyprzedaje zapasy węgla po bardzo niskich cenach, nie zmniejszając jednocześnie poziomu wydobycia. - Skutkuje to utrzymywaniem się nadpodaży węgla energetycznego na rynku krajowym oraz spadkiem cen do bardzo niskich poziomów. W efekcie LW Bogdanka traci dotychczasowych odbiorców węgla i musi ograniczać poziom wydobycia – tłumaczą analitycy EuroRating.

Jednocześnie EuroRating pozytywnie ocenia podejmowane przez Bogdankę działania mające na celu redukcję kosztów oraz nakładów inwestycyjnych, co ogranicza negatywny wpływ czynników rynkowych na bieżące wyniki finansowe i kondycję przedsiębiorstwa.

Negatywna perspektywa ratingu oznacza, iż według obecnych ocen agencji prawdopodobieństwo obniżenia ratingu nadanego Bogdance w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy jest obecnie większe niż 1:3.