Jest miejsce na prywatne kopalnie węgla

Rząd stawia na energetykę węglową, ale o budowie zakładów wydobywczych pomyśli później. Prywatne firmy chcą inwestować teraz.

Aktualizacja: 22.06.2017 07:21 Publikacja: 21.06.2017 20:50

Foto: Bloomberg

– Bardzo mi zależy na tym, żeby firmy, które będą inwestować w polskie surowce, mogły te projekty przeprowadzić i mieć istotny efekt ekonomiczny – zapewnił w środę w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. To ważna deklaracja, bo aktualnie inwestycje w nowe kopalnie węgla planują jedynie prywatni inwestorzy, a niektóre ich projekty wchodzą w drogę państwowym molochom.

Za kilka lat

Posłów interesował przede wszystkim projekt budowy kopalni Jan Karski, realizowany na Lubelszczyźnie przez australijski Prairie Mining. Pytali, czy inwestor może liczyć na wsparcie polskiego rządu. Tobiszowski zaznaczył, że pobliska kopalnia Bogdanka, należąca do kontrolowanej przez Skarb Państwa Enei, ma własne plany rozwojowe, w tym np. budowę elektrowni opartej na technologii zgazowania węgla. – To wcale nie przeszkadza, by pojawiła się tam dodatkowa inwestycja w nową kopalnię węgla – podkreślił wiceminister. – Na ile możemy być w naszych decyzjach pomocni inwestorom, to jesteśmy. Chociażby poprzez uporządkowanie rynku i planów inwestycyjnych w energetyce i w polskim ciepłownictwie – dodał Tobiszowski. Przyznał jednocześnie, że państwowi producenci węgla o ewentualnej budowie nowych zakładów pomyślą dopiero za cztery–pięć lat.

Projekt zlokalizowany na Lubelszczyźnie od dawna schowany w szafie ma Polska Grupa Górnicza (wcześniej Kompania Węglowa). Poza tym z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że producent maszyn górniczych Kopex chciałby sprzedać PGG swój projekt budowy kopalni Przeciszów w powiecie oświęcimskim. Jednak obecnie PGG nie jest zainteresowana budową kopalń.

– Nie mamy takich zamiarów. Teraz skupiamy się na reorganizacji i ustabilizowaniu produkcji. To są teraz nasze priorytety, a o ewentualnych inwestycjach w nowe kopalnie, które są przecież bardzo kosztowne, być może pomyślimy za kilka lat – mówi „Rzeczpospolitej" Tomasz Rogala, prezes PGG.

Chętnych nie brakuje

Z kolei prywatni inwestorzy chcą realizować projekty już teraz. Prairie Mining kompletuje właśnie dokumentację niezbędną do złożenia wniosku o koncesję wydobywczą. Spółka uzyskała już pozytywną opinię urzędu górniczego dla projektu zagospodarowania złoża Lublin. Aktualnie gmina Siedliszcze prowadzi proces zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co umożliwi inwestorowi sporządzenie raportu środowiskowego. Inwestycja pochłonie 2,5 mld zł. Nie jest jednak tajemnicą, że eksploatować to samo złoże w przyszłości chciałaby także Bogdanka i wciąż ma nadzieje na pozyskanie tego obszaru.

Australijczycy planują jednocześnie budowę kopalni węgla koksowego Dębieńsko w woj. śląskim, który to projekt sprzątnęli sprzed nosa kontrolowanej przez państwo Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej" wynika, że JSW chciałaby mieć tę inwestycję w swoim portfelu.

Współpracować z JSW chciał swego czasu Silesian Coal, należący do niemieckiego HMS Bergbau. Jego projekt eksploatacji złoża w Orzeszu zakładał korzystanie z infrastruktury kopalni Krupiński i wyłożenie środków na modernizację tego zakładu. Strony nie doszły jednak do porozumienia, a z końcem marca JSW przekazała Krupińskiego do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w celu likwidacji.

Z planów budowy kopalń w Polsce nie rezygnuje także australijski Balamara Resources. Obecnie firma realizuje projekt Sawin na Lubelszczyźnie oraz Nowa Ruda na Dolnym Śląsku. Pomóc finansowo w realizacji tego pierwszego przedsięwzięcia ma Uniper Global Commodities.

Działające dziś prywatne kopalnie węgla kamiennego mają niewielki udział w polskim rynku. Należą do nich: Silesia w Czechowicach-Dziedzicach (z grupy czeskiego EPH), Siltech z Zabrza oraz Eko-Plus z Bytomia.

– Bardzo mi zależy na tym, żeby firmy, które będą inwestować w polskie surowce, mogły te projekty przeprowadzić i mieć istotny efekt ekonomiczny – zapewnił w środę w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. To ważna deklaracja, bo aktualnie inwestycje w nowe kopalnie węgla planują jedynie prywatni inwestorzy, a niektóre ich projekty wchodzą w drogę państwowym molochom.

Za kilka lat

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Diesel, benzyna, hybryda? Te samochody Polacy kupują najczęściej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
Konsument jeszcze nie czuje swej siły w ESG
Materiał partnera
Rośnie rola narzędzi informatycznych w audycie
Materiał partnera
Rynek audytorski obecnie charakteryzuje się znaczącym wzrostem
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Materiał partnera
Ceny za audyt będą rosły