Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Surowce i Chemia

Brytyjczycy przeżyli ponad dwie doby bez węgla. To rekord

www.sxc.hu
W tym tygodniu przez równo 55 godzin na Wyspach nie użyto do produkcji energii ani grama węgla. Pršd pochodził w całoœci z odnawialnych Ÿródeł, przede wszystkim z turbin wiatrowych.

Wielka Brytania coraz lepiej radzi sobie z odrzucaniem „brudnej" energii pochodzšcej z węgla na rzecz Ÿródeł odnawialnych. W tym tygodniu od godziny 22.25 w poniedziałek do 5.10 w czwartek praca w elektrowniach węglowych na terenie całego Zjednoczonego Królestwa została wstrzymana. Potrzeby Brytyjczyków na pršd zaspokoiły przez ten czas OZE, z czego większoœć energii pochodziła z farm wiatrowych - pisze Bloomberg.

Po raz pierwszy w historii Brytyjczykom udało się wytrwać bez węgla ponad dwie doby. Poprzedni rekord został ustanowiony w paŸdzierniku 2017 r. i wyniósł 40 godzin. Na tym wyspiarze nie zamierzajš poprzestać. Rzšd dšży do tego, by do 2025 roku całkowicie wyeliminować z gospodarki energię z węgla, a jako priorytet postawił rozwój OZE. Wielka Brytania posiada obecnie jedne z największych przybrzeżnych elektrowni wiatrowych na œwiecie. W ostatnich latach znaczšco zwiększono także wykorzystanie paneli słonecznych do produkcji pršdu.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL