Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Surowce i Chemia

Merkel rozmawiała z Putinem o Nord Stream-2

Władimir Putin
AFP
Przywódcy Niemiec i Rosji rozmawiali o kontrowersyjnym projekcie gazowym. Kreml nie pochwalił się żadnym przełomem w rozmowie.

Angela Merkel i Władimir Putin rozmawiali dziœ telefonicznie o sprawach zwišzanych z projektem budowy Nord Stream-2, poinformowały służby prasowe Kremla.

„Doszło do wymiany zdań i w sprawach zwišzanych z realizacjš projektu Nord Stream-2" - lakonicznie informujš Rosjanie. Brak innych informacji o rozmowie œwiadczy, że Putin nie uzyskał od Merkel pełnego poparcia inwestycji, ani też wycofania wsparcia Niemiec i Unii dla Ukrainy.

Wczeœniej podczas spotkania z prezydentem Ukrainy w Berlinie, Angela Merkel zapowiedziała, że projekt rosyjski nie jest możliwy bez okreœlenia przyszłej roli ukraińskiego tranzytu.

Merkal podkreœliła w rozmowie z Putinem, że Ukraina nie może przez Nord Stream-2 utracić roli kraju tranzytowego dla rosyjskiego gazu. „Jasno powiedziałam, że bez jasnoœci do przyszłej roli ukraińskiego tranzytu, nie może być, według nas, zrealizowanym projekt Nord Stream-2" - przypomniała wypowiedŸ Merkel agencja Prime.

Do rozmowy musiał więc teraz dojœć z inicjatywy Kremla, dla którego usztywnienie pozycji Niemców jest niemiłym zaskoczeniem. Wczeœniej niemieckie urzędy wydały Gazpromowi wszystkie potrzebne do rozpoczęcia inwestycji zgody.

Wczoraj wiceprzewodniczšcy KE Maros Szefczowicz podkreœlił, że Bruksela chce zagwarantować rozcišgnięciu unijnego prawa energetycznego na wszystkie gazocišgi z krajów trzecich w tym na Nord Stream-2.

Szefczowicz podkreœlił, że dla Unii to tranzyt gazu przez Ukrainę jest priorytetem.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL