Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Surowce i Chemia

Sprawa Ciechu: wiceminister z zarzutami trafi do aresztu?

Fotorzepa, Robert Gardziński
Prokurator chce, żeby Paweł T., były szef GPW i wiceminister skarbu w rzšdzie PO, trafił do aresztu. Sprawa dotyczy nieprawidłowoœci, do jakich miało dojœć przy prywatyzacji Ciechu - informuje serwis money.pl.

Według Zbigniew Ziobro sprzedaż Ciechu była korzystna dla Kulczyka, nie państwa,

Prokuratura Regionalna w Katowicach uznała, że Paweł T., a także Tomasz Z., były zastępca dyrektora Departamentu Przekształceń Własnoœciowych i Prywatyzacji w Ministerstwie Skarbu Państwa, mogš utrudniać œledztwo zwišzane z prywatyzacjš Ciechu. Dlatego wystosowała do sšdu wniosek o ich aresztowanie - informuje RMF FM.

Jak informuje Waldemar Łubniewski, rzecznik katowickiej prokuratury, wobec pozostałych czterech zatrzymanych w poniedziałek podejrzanych zastosowano poręczenia majštkowe w wysokoœci od 50 do 150 tys. zł. Jedna osoba nie może opuszczać kraju.

W poniedziałek agenci CBA zatrzymali czeœć osób zwišzanych z prywatyzacjš Ciechu. Zarzuty niedopełnienia obowišzków i przekroczenia uprawnień postawiono urzędnikom Ministerstwa Skarbu, którzy w 2014 r. sprzedali państwowy Ciech spółce KI Chemistry należšcej do Jana Kulczyka. Zarzuty usłyszeli m.in. wiceminister Paweł T., który odpowiadał za państwowe prywatyzacje, dyrektor odpowiedzialny za departament prywatyzacyjny oraz dwóch doradców z zewnętrznej firmy, która wyceniała akcje. Straty państwa œledczy szacujš na miliony.

Według ustaleń prokuratury i CBA wycena akcji za chemicznego giganta była nierzetelna. Poœwiadczono nieprawdę w dokumentach, na podstawie której minister skarbu sprywatyzował Ciech. Pakiet 51 proc. akcji tej firmy w 2014 r. nabyła za 837,5 mln zł KI Chemistry, spółka zależna Kulczyk Investments, z czego lwia częœć trafiła do Skarbu Państwa. Spółka była jedynym zainteresowanym zakupem akcji.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL