Spełnia on wysokie międzynarodowe standardy charakterystyczne dla węgla typu 35. To oznacza, że Prairie Mining ma potencjał, by stać się ważnym dostawcą surowca dla europejskiego przemysłu stalowego. Pokłady koksu o średniej zawartości części lotnych (Mid-vol HCC) znajdują się na głębokości 850-1000 m, a węgla koksującego o niskiej zawartości części lotnych (Low-vol HCC) leżą od 1000 do 1300 m pod powierzchnią.

- Pod koniec I kw. 2017 r. planujemy publikację wyników wstępnego studium wykonalności dla Dębieńska. Jego elementem będą szacunki zasobów - zapowiada Mirosław Taras, członek kadry menadżerskiej Prairie.

Projekt Dębieńsko został przejęty przez Prairie w październiku 2016 r. Zlokalizowany jest na jednym z ostatnich w Europie złóż, w których występują znaczące zasoby węgla koksującego typu 35 - surowca poszukiwanego przez odbiorców z branży metalurgicznej.

Jak podkreśla Prairie Mining węgiel z Dębieńska pozwoli na zmniejszenie importu węgla na rynki Unii Europejskiej z takich krajów jak Rosja, USA czy Australia.

Projekt Dębieńsko posiada koncesję wydobywczą i dysponuje infrastrukturą zamkniętej w 2000 roku kopalni, która częściowo będzie mogła być wykorzystana przy budowie nowego zakładu górniczego. Spółka musi jednak uzyskać pozwolenie na przeprojektowanie planowanej kopalni.