Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Styl życia

Interaktywny raj dla dzieci

W „Krainie Soria Moria” dzieci stajš się częœciš baœni pełnej zagadek i interaktywnych zadań.
materiały prasowe
W cišgu ostatnich dwóch lat powstały kolejne muzea i wystawy, w których edukacja stała się prawdziwš zabawš.

Dokšd pojechać, by spędzić inspirujšce chwile z dziećmi w dowolnym wieku? Gdzie można dotknšć eksponatów, stać się częœciš historii, zmierzyć się z zagadkami i poeksperymentować? Takie miejsca sš zwykle oblegane, a po bilety trzeba się ustawiać w długiej kolejce. Coraz większa popularnoœć interaktywnych muzeów i ekspozycji inspiruje do tworzenia nowych miejsc, gdzie dzieci rozwijajš się poznawczo i nie sš w stanie się nudzić, a rodzice bawiš się równie dobrze jak ich pociechy.

Katowicka wystawa „Na tropie Tomka"

Ekspozycja została otwarta 20 maja w katowickim Muzeum Œlšskim. Inspiracjš do stworzenia wystawy były przygody Tomka Wilmowskiego, bohatera ksišżek Alfreda Szklarskiego. Odwiedzajšcy wyruszajš w podróż przez pięć kontynentów. Po drodze napotykajš wyzwania, dzięki którym poznajš odmienne kultury, przeżywajš przygody i rozwišzujš zagadki. Mali tropiciele na poczštku wędrówki otrzymujš ekwipunek: plecak, mapy, lupę i notatnik. Będzie im to potrzebne, by podšżać œladami Tomka.

Wystawa została stworzona przy pomocy nowych technologii. Bogata, realistyczna scenografia pozwala na zaglšdanie do różnych zakamarków i dotykanie wszystkich elementów. Można przycupnšć w każdym miejscu i poczuć się naprawdę swobodnie.

Wystawa nie jest interaktywna tylko dla zwiedzajšcych. Specjalny system œledzenia o nazwie VIVID pozwala twórcom wystawy modyfikować jš na bieżšco na podstawie zachowania goœci. Podobna technologia doskonale sprawdza się w brytyjskich muzeach – np. w Muzeum Historii Naturalnej czy National Railway Museum.

Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach

Na ponad 500 mkw. powstały trzy strefy: „Ogień i Ziemia", „Powietrze i Woda" oraz „Człowiek". Każda z nich ma opowiadać, do czego i w jaki sposób wykorzystujemy energię w życiu codziennym: na czym polega spalanie węgla, jak powstaje paliwo do samochodu, ile energii potrzeba, żeby zaœwiecić w domu jednš żarówkę.

W ECN można też znaleŸć symulator farmy wiatrowej i interaktywnš makietę Kielc, która pokazuje, w jaki sposób pozyskiwana i rozprowadzana jest energia. Goœcie mogš również, opierajšc się na modelu rzeki, samodzielnie zbudować własny system lub... zatankować fiata 126p. Podobnych zadań jest znacznie więcej. Przeznaczonych zostało na nie aż 28 stanowisk.

Podróż przez ECN rozpoczyna się od pobrania wyposażenia. Każdy goœć otrzymuje nadajnik rejestrujšcy na indywidualnym koncie jego ruchy i decyzje. Wyniki uzyskane podczas doœwiadczeń sš zamieniane w wirtualnš energię. Tak powstaje ranking energetyczny dokonań goœci, a wizyta w Centrum zamienia się w grę.

Na wystawie powstały również kino 3D oraz laboratorium, w którym można przeprowadzać doœwiadczenia naukowe.

Hydropolis – Centrum Wiedzy o Wodzie

Wrocław postawił na naukę o wodzie. Sama lokalizacja Hydropolis jest niezwykła – wykorzystano istniejšcy, zabytkowy zbiornik wodny.

Centrum ma powierzchnię aż 4000 mkw. i podzielone jest na dziewięć stref, które poruszajš bardzo szerokie zagadnienia – życia morskich stworzeń i roli wody w życiu codziennym życiu. Mamy też chemię i inżynierię wodnš.

Centrum wyposażone jest imponujšco – 200 komputerów i 400 urzšdzeń multimedialnych z grami i aplikacjami edukacyjnymi. 30 filmów i animacji opisuje historię wody.

Ciekawostkš wystawy jest model 1 : 1 batyskafu Trieste – pierwszego pojazdu załogowego, który w 1960 r. dotarł do dna Rowu Mariańskiego. Znajdziemy tu też mapping 3D na jednym z największych ekranów w Polsce i projekcję sferycznš na globie (czyli w 360 stopniach).

Twórcy ekspozycji położyli ogromny nacisk na stronę wizualnš Centrum. Warto zobaczyć, jak œwiatło maluje przestrzeń, ponieważ to ono jest drugoplanowym bohaterem wystawy.

Historię o wodzie wzbogacajš doskonałe efekty dŸwiękowe oraz muzyka stworzona przez Krzysztofa A. Janczaka.

„Kraina Soria Moria" w Pacanowie

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie to muzeum, które dorosłych odwiedzajšcych przenosi i do czasów dzieciństwa, i do œwiata najpiękniejszych baœni.

Motywem przewodnim jest norweska opowieœć „Zamek Soria Moria" inspirowana „Królowš Œniegu" Hansa Christiana Andersena.

Zwiedzanie jest rodzajem gry, niezwykłš, fantastycznš przygodš w krainie lodu. Celem wędrówki jest pokonanie złej królowej i powrót wiosny.

Nowoczesne multimedia, aranżacja dŸwiękiem, multimedialne lustra, interaktywna podłoga i aplikacje na ekranach dotykowych – wszystko to powstało, by zanurzyć zwiedzajšcego w fabule, by poczuł się on jak bohater baœni.

Historia jest pełna zagadek i zadań. Każdy odwiedzajšcy może się œwietnie bawić, ponieważ dzięki zastosowaniu specjalnego systemu zarzšdzania treœciš wystawy Lighthouse możliwe jest dostosowanie wyzwań do wieku goœci. Oznacza to, że najmłodsze dzieci mogš pominšć zbyt trudne zadania, ale nie stracić wštku i dobrnšć do końca historii.

Centrum Poznawcze przy Hali Stulecia

Ta druga wrocławska atrakcja jest jednym z najbardziej multimedialnych miejsc rozrywki w Polsce i mieœci się w obiekcie wpisanym na Listę œwiatowego dziedzictwa UNESCO. Tematem przewodnim jest technologia i architektura jutra.

Tym razem to oferta skierowana do starszych odbiorców. Dla najmłodszych przygotowano jedynie specjalne gry edukacyjne, takie jak architektoniczne puzzle w technologii Living Wall.

Dla zwiedzajšcych przygotowana jest niezwykła ekspozycja. Wspierajš jš dotykowe ekrany i mapy, interaktywna podłoga, makiety budowli, ponad 600 zdjęć i różnorodnych wizualizacji, wysokiej jakoœci dŸwięk i projekcje.

Nie ma tu przewodników. Każdy może zwiedzać Centrum samodzielnie lub przy pomocy specjalnej aplikacji.

Do największych atrakcji należy spektakl wizualny „O (Omicron)" wyœwietlany pod kopułš Hali, wzbogacany dŸwiękiem. Jest to największy na œwiecie stały mapping 3D. Wrażenie z pewnoœciš jest niezapomniane.

masz pytanie, wyœlij e-mail do autorki: malwina.uzarowska@rp.pl

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL