Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Styl życia

Kuchnia polska najbardziej popularna

Tatar z jajkiem i nieodłšcznš wódkš to klasyka polskiej gastronomii.
123RF
Jesteœmy coraz bardziej otwarci na smaki œwiata, ale wcišż najbardziej lubimy te dania, które znamy. Trzy czwarte Polaków jadajšcych poza domem deklaruje, że sš to dania kuchni polskiej.

Według serwisu społecznoœciowego www.zomato.com w Warszawie mamy 1740 restauracji, spoœród których 721 definiuje swojš kuchnię jako polskš. Podobne proporcje występujš w pozostałych największych miastach Polski z Krakowem, Wrocławiem, Gdańskiem na czele, a w Poznaniu kuchnię polskš serwuje aż co druga restauracja. Czy to Ÿle? Wręcz przeciwnie. Wbrew pozorom polska kuchnia ma się czym pochwalić.

Przyglšdajšc się współczesnej kuchni polskiej w wydaniu restauracyjnym, nie sposób pominšć historii. Paradoksalnie to właœnie nasza kuchnia miała najbardziej „pod górkę". Po latach PRL-owskiej dewastacji nie potrafiła wstać z kolan. W latach 90. triumfy œwięciły restauracje serwujšce jš na najwyższym poziomie, takie jak warszawskie U Fukiera, Dom Polski czy krakowskie Hawełek i Wierzynek. Były to jednak restauracje, do których prowadziło się obcokrajowców i klientów biznesowych, a rzadko chadzało się z rodzinš.

Za to wielki wpływ na to, co dziœ kojarzymy z kuchniš polskš, miało otwarcie w 1995 roku pierwszej restauracji sieci Chłopskie Jadło. Przez następne lata jedliœmy polskš kuchnię w wersji przaœnej, „wiejskiej", z którš wcale nie szły regionalne produkty ani regionalny smak. Bo chleb ze smalcem, pierogi i golonka były interpolonijne, wyzute z jakichkolwiek atrybutów regionalnoœci, ale za to tanie. Dopiero przez ostatnich pięć lat za sprawš polskiego oddziału Slow Food – międzynarodowej organizacji stojšcej na straży tradycyjnych produktów – nastšpił powolny powrót do jakoœciowej kuchni regionalnej.

Prawdziwy renesans kuchnia polska zawdzięcza poœrednio wielkiej medialnej modzie na gotowanie i bywanie w restauracjach. Po premierze polskiej edycji Top Chefa i pierwszej gwiazdce Michelin dla Atelier Amaro szefowie restauracji przestali być anonimowi. Coraz częœciej zaczęto sięgać po jakoœciowe produkty polskie i modyfikować klasyczne przepisy kuchni polskiej.

Autorska kuchnia bazujšca na polskiej tradycji zaczęła pojawiać się wœród nowo powstajšcych restauracji „z wyższej półki" (La Rotisserie, Nolita, Salto, Dom Wódki w Warszawie, Metamorfoza w Gdańsku, Biała Róża w Krakowie) i tych serwujšcych kuchnię bardziej codziennš w mniej eleganckich wnętrzach (Mała Polana Smaków, Soul Kitchen Bistro w Warszawie).

Dziœ miłoœnik kuchni polskiej ma w czym wybierać. Tradycjonalista może pójœć na tatara podawanego w warszawskim Lotosie w taki sam sposób od lat 80. ubiegłego wieku. Na kogoœ, komu marzy się nowoczesna kuchnia, czeka kotlet mielony w trzech odsłonach podawany w restauracji Elixir by Dom Wódki. Dostanie trzy mielone w różnych odsłonach na podstawie z purée ziemniaczanego. Obok klasycznego będzie tu wersja z pumperniklem oraz kotlecik opanierowany pestkami słonecznika i dyni. Najbardziej klasyczne dodatki – marchewka z groszkiem i buraczki – podane zostanš w formie trzech oddzielnych purée, a w rondelku dostaniemy zsiadłe mleko. Przed posiłkiem pięćdziesištka polskiej wódki Pałac Kultury, a na koniec taka sama porcja Amundsena. Brzmi rodzimie, prawda?   —FoodSnob.pl

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL