Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Styl życia

Restauracja, w której jedzšc - pomagasz

Kuchnia Czerwony Rower to popularne miejsce wœród mieszkańców warszawskiej Pragi. Fot. Marcin Giżycki
materiały prasowe
Sš lokale, w których można zaspokoić głód czynienia dobra.

Kuchnia Czerwony Rower (Warszawa, ul. Targowa 82) działa dopiero pół roku, ale to jadłodajnia dobrze już znana mieszkańcom warszawskiej Pragi. Wszyscy w okolicy wiedzš, że można zjeœć tu tani (3 złote za zupę, 9 zł za drugie danie!) i dobry obiad.

Jadłodajnię prowadzi stowarzyszenie Otwarte Drzwi, które zajmuje się pomocš bezdomnym i niepełnosprawnym. Cały dochód z działalnoœci lokalu wspomaga jego dobroczynnš działalnoœć stowarzyszenia. W lokalu pracujš też podopieczni stowarzyszenia.

Szefem kuchni jest pani Basia, mieszkajšca po sšsiedzku. Kiedyœ stowarzyszenie pomogło jej, gdy była w życiowych tarapatach. – Gotuję proste potrawy – mówi. – Żadne tam owoce morza.

Menu jest krótkie, codziennie inne. Zawsze jest jakaœ propozycja dla wegetarian. Byłem, jadłem, bardzo mi smakowało. Ale najbardziej podobało mi się to poczucie, że napełniajšc brzuch, robisz dobry uczynek – tego w zwykłej restauracji nie doœwiadczysz.

Również w Warszawie, na ul. Grójeckiej 68, już za miesišc ma zostać otwarta klubokawiarnia Życie Jest Fajne. Zakłada jš fundacja Ergo Sum. W kawiarni będš pracować osoby autystyczne. Miejsce zmienić ma stereotypowe spojrzenie na osoby autystyczne jako na ludzi, z których nie może być żadnego społecznego pożytku. Autyœci będš w kawiarni szykować jedzenie, obsługiwać klientów i każdy będzie mógł zobaczyć, jak sobie radzš. Ponadto pracownicy kawiarni będš zarabiać, więc będš bardziej samodzielni życiowo. Praca doda im pewnoœci siebie. – A jeœli uda się wypracować jakiœ zysk, a wierzę, że się uda, to przeznaczymy go na inny nasz projekt: otwarcie oœrodka pobytu dziennego dla autystów – mówi Ola Ciechomska-Smereczyńska z fundacji Ergo Sum.

W Życie Jest Fajne będzie można nie tylko zjeœć sałatkę lub wypić kawę, majš tam również być organizowane koncerty, wystawy, spotkania. Działacze z fundacji Ergo Sum chcieliby, by miejsce pełniło ważnš rolę w życiu lokalnej społecznoœci.

W sumie w klubokawiarni ma pracować dziesięć osób autystycznych – wysokofunkcjonujšcych, czyli takich, u których zaburzenie nie jest bardzo mocne?

– W którymœ momencie się zorientowaliœmy, że spoœród naszych podopiecznych można utworzyć œwietnš załogę klubokawiarni – mówi Ola Ciechomska-Smereczyńska. – Mamy trzy osoby, które marzš o pracy w kuchni, mamy ludzi, którzy interesujš się sztukš, publicystykš, reklamš. Ich talenty przydadzš się w miejscu, które otwieramy.

W Poznaniu (ul. Nowowiejskiego 15) od lipca działa Dobra Kawiarnia, w której pracujš osoby niepełnosprawne intelektualnie. Wykonujš prace kuchenne, zmywajš, wydajš posiłki. – Przed podjęciem pracy mieli sporo obaw, ale teraz mówiš, że za nic nie wróciliby do poprzedniego życia – mówi Agnieszka Frankowska z Dobrej Spółdzielni Socjalnej, której częœciš jest kawiarnia. – Chcš być pracownikami.

W sumie w Dobrej Kawiarni pracuje szeœć niepełnosprawnych intelektualnie osób. W lokalu można zjeœć œniadanie, lunch, wypić kawę. Sš propozycje dla wegetarian, wegan, a nawet dla osób unikajšcych glutenu.

Kraków może się pochwalić przedsięwzięciem zakrojonym na znacznie większš skalę: działa tam pensjonat U Pana Cogito (ul. Bałuckiego 6), zatrudniajšcy osoby po kryzysach psychicznych, przede wszystkim ze zdiagnozowanš schizofreniš. Pensjonat powstał 13 lat temu na wzór podobnego hoteliku w Edynburgu.

Do szkockich wzorców przyznaje się też Agnieszka Frankowska z Dobrej Spółdzielni Socjalnej – zwiedzaliœmy w Szkocji i we Włoszech mnóstwo podobnych lokali – mówi.

Ale nie tylko na Zachodzie znana jest ta forma działalnoœci charytatywnej. Wystarczy wspomnieć Down Cafe w Istambule. W końcu jedzenie i robienie dobrych uczynków to potrzeby, które majš ludzie na całym œwiecie.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL