Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Styl życia

Noworoczne przepowiednie

Nowy rok skłania do podsumowań i postanowień, pobudza także do przepowiadania przyszłoœci. Trudno się oprzeć ciekawoœci sprawdzenia, co w modzie – także tej kulinarnej – będzie królować w nadchodzšcym sezonie.

Nowy rok skłania do podsumowań i postanowień, pobudza także do przepowiadania przyszłoœci. Trudno się oprzeć ciekawoœci sprawdzenia, co w modzie – także tej kulinarnej – będzie królować w nadchodzšcym sezonie. Z rozmaitych przekazów możemy wyczytać, co należy jeœć w Nowym Jorku, a co w Londynie, aby nie zostać uznanym za nieokrzesanego plebejusza. A co w Warszawie?

Superfoods nadal walczy. Już wiecie, co to chia czy komosa ryżowa? Znakomicie, ale teraz, żeby nie wypaœć z obiegu, należy kupować nasiona, o których jeszcze nie słyszeliœcie. Jakie? Pytajcie! O tym, że jesteœcie blisko celu, zapewni was pełen wyższoœci uœmiech sprzedawcy. Umiecie przygotować jarmuż tak, aby dał się przeżuć? To dobrze, choć teraz do łask wraca staromodna brukselka pod ramię z kalafiorem. Dla pełni fasonu i smaku trzeba tylko zadbać o ich dobre pochodzenie.

Œwiat opanował szał kiszenia i fermentacji. Najmodniejszym tropem jest koreańskie kimchi. Trendy jest używanie do jego przygotowania naszych swojskich warzyw. Potem hulaj dusza. Œwietnie się prezentuje jako przystawka, ubarwia tonację ramenów czy nawet œcina kubki smakowe w koktajlach alkoholowych.

Nieodmiennie nadcišga tsunami lokalnoœci. Odkopywanie starych przepisów i dyskutowanie o ich odkurzonych wersjach zdominuje wiele rodzinnych imprez. I nieoczekiwanie to nasze babcie okażš się prawdziwymi hipsterkami!

Rynek restauracyjny zawojujš koncepty proste, bezpretensjonalne, przyjacielskie. Moda na szefów kuchni nie tylko nie osłabnie, ale będzie narastać. Wzorem Zachodu pojawi się więcej wyrazistych osobowoœci, często okraszonych równie wyrazistymi tatuażami i buńczucznym spojrzeniem. Na szczęœcie coraz częœciej ta swada usprawiedliwiona będzie jakoœciš serwowanych dań.

Polskie miasta podbija z coraz większš siłš czar azjatyckich makaronów. Już nie wypada nie wiedzieć, co to ramen ani gdzie w tym miesišcu serwujš najlepszy. Co bardziej œwiatowi nawet nie starajš się powstrzymać od głoœnego siorbania. Przy okazji fanom Ramen Girl przypominam, iż przeniosła się ze swoimi czarami z Krakowa do Warszawy.

Nadchodzšcy rok to zapowiedŸ œmiałego kontrataku warzyw. Wegetarianizm otarł się o rzšdowe gremia, co nie tylko dało powody do radoœci, ale także przyspieszyło nadejœcie trendu na to, co z ziemi. O ile poziom przybytków stricte wegetariańskich nadal odbiega od reszty rynku, o tyle już widać coraz œmielsze rozpychanie się dań bezmięsnych w menu zacnych restauracji. Z ciekawoœciš i niemałym apetytem czekam na pojawienie się pierwszych w pełni wegetariańskich menu degustacyjnych.

Ten rok zapowiada się słodko i rozpustnie. Ambitnych konceptów cukierniczych przybywa, a menu deserowe w restauracjach także nabiera rumieńców. W kieliszkach nadal bšbelki, choć udawane prosecco z beczki zastšpiš szlachetny szampan i rodzime cydry.

Czy to tylko zbiór pobożnych życzeń? Być może, ale jakich pysznych!

Autorka jest redaktor naczelnš „Żółtego Przewodnika" Gault & Millau

Rekomendacja „Rz"

Bubbles


Szef kuchni b.d.

Tutejsza kuchnia to zbiór inspiracji polskich i hiszpańskich. Kucharze nie ograniczajš się do produktów z południa Europy – równie chętnie sięgajš po najwybitniejsze polskie rarytasy. Pokazujš kuchnię prostš, a zarazem niezwykle wyrafinowanš.

Bubbles udanie łšczy jedzenie z winem. Na temat przewodni wybrano szampana. Imponujšcy wybór tego trunku zachwyca, zwłaszcza w połšczeniu z umiarkowanymi cenami. Można zasišœć w ogródku z widokiem na plac Piłsudskiego lub wewnštrz, przy drewnianych stolikach, w otoczeniu półek i skrzynek wypełnionych szampanami. Wnętrze jest ciepłe i przyjazne, niekrępujšce, z otwartš kuchniš.

Menu sš dwa: drukowane i wypisane kredš na tablicy, z daniami dnia. Na stojaku na barze zawsze jest hiszpańska szynka, na której bazie właœciciel osobiœcie przygotowuje znakomitš przystawkę. Cieniutko pokrojone plastry szynki rozkłada na warstwie rukoli, a na to œciera na tarce œwieży, aromatyczny pomidor. Całoœć uzupełniana jest strużkš oliwy o intensywnym aromacie, szczyptš soli w płatkach i œwieżo zmielonym pieprzem. Z pomidora robiony jest także niezwykły tatar, zaskakujšco podobny kolorem i konsystencjš do tatara wołowego oraz nieustępujšcy mu aromatem ani smakiem. Choć przystawki sš wcišgajšce, trzeba zostawić miejsce na wybornš pierœ kaczš lub konfitowane udo gęsi. I nie wolno zapominać o tutejszych deserach!

PSST! Można tu spróbować trunków z małych domów szampańskich. Warto dać się poprowadzić właœcicielowi – pokazuje ciekawe butelki i nie nacišga!

12,5/20

Międzynarodowa/Swobodna International/Casual

pl. Piłsudskiego 9 00-078 Warszawa

tel. +48 512 540 913

www.bubbles.com.pl

Czynne pon.–czw. 12.00–23.00 pt.–sob. 12.00–24.00

Œrednie ceny przystawka 20 zł danie główne 35 zł deser 16 zł

Płatnoœć kartš Credit cards accepted Visa MC

Jadalnia

Szef kuchni: Piotr Markowski

Kartę firmuje Piotr Markowski, wczeœniej szef kuchni w również poznańskim Blow Up Hall. Jadalnia, niczym doktor Jekyll i pan Hyde, coraz zmienia charakter. W tygodniu biurowa stołówka, w weekendy staje się restauracjš z sommelierem na pokładzie. Dania zamawiane przy barze w kilka minut trafiajš na stół, a prezentacja na talerzu jest jak w wykwintnym lokalu. Jedzenie przygotowujš tu z sezonowych, œwieżych produktów, a ceny sš naprawdę atrakcyjne. W œrodku przestronnej sali jest częœć restauracyjna z białymi drewnianymi meblami i przezroczystymi szklanymi żyrandolami, które wyglšdajš jak ogromne bombki choinkowe. Wygodne pluszowe fotele w połšczeniu z lampami o dużych kolorowych abażurach tworzš kawiarniany klimat. W rogu czeka pięknie i funkcjonalnie wyposażony kšcik dla dzieci, którego nie powstydziłoby się niejedno przedszkole. Do wyboru około 10 dań, w tym wegetariańskie i wegańskie oraz dietetyczne, np. bez glutenu, laktozy. Codziennie jest także potrawa pod hasłem „pasibrzuch" – np. kotlet schabowy z ziemniakami purée i surówkš z marchewki. Przykładowe dania? Chłodnik z botwinki z wiœniami, przybrany aromatycznš miętš i jadalnymi kwiatami. Albo pożywne, kremowe risotto, na którym dumnie spoczywa siedem mięsistych krewetek. Warto też skosztować znakomitego pieczywa i deserów.

PSST!?Niebanalna karta win, polecamy np. Bolo Godello – przyjemnie kwasowe, mocno mineralne białe, znakomite na ciepły dzień.

11,5/20

Bistro/Swobodna Bistro/Casual

Grunwaldzka 182 60-166 Poznań

tel. +48 883 031 313 +48 533 364 443

www.jadalnia.com

Czynne pon.–wt. 8.00–18.00 œr.–pt. 8.00–22.00 sob. 10.00–22.00 niedz. 10.00–20.00

Œrednie ceny przystawka 30 zł danie główne 40 zł deser 20 zł

Płatnoœć kartš Credit cards accepted Visa

L'Enfant Terrible

Szef kuchn: Michał Bryœ

Michał Bryœ jest jednym z najbardziej nowatorskich kucharzy w Polsce. Swój autorski lokal otworzył niedawno, bo w czerwcu 2014 r., a już cieszy się on renomš. Praktykujšc w wybitnych œwiatowych restauracjach (The Ledbury – Londyn, De Librije – Zwolle, Geranium – Kopenhaga), bez wštpienia posiadł wiedzę nie tylko o tym, jak gotować, ale również jak zarzšdzać zespołem ludzi i przekonać ich do własnej wizji. Jest zdobywcš tytułu Szef Jutra regionu Centrum Gault&Millau Tour. L'Enfant Terrible mieœci się w niepozornej kamienicy na Górnym Mokotowie. Lokal jest utrzymany w minimalistycznym stylu, z surowymi ceglanymi œcianami, prostymi drewnianymi stołami i dużymi kloszowymi lampami, które dajš nastrojowe œwiatło. Karta zmienia się regularnie i jest niezmiernie krótka. Szef kuchni proponuje tylko to, co można przygotować na bazie œwieżych produktów od sprawdzonych dostawców. Niektóre połšczenia mogš zadziwić. Godny polecenia jest wyborny tatar z sezonowanej wołowiny, marynowanej w sosnowej nalewce. Delikatne mięso skojarzono z lodami jałowcowymi i kremem rydzowym. Tradycyjny dodatek – żółtko – jest nie surowe, ale konfitowane; do tego wszystkiego ciemna brioszka z palonym sianem. Na danie główne – delikatna i soczysta pierœ kaczki sous vide. Tym razem w rolach drugoplanowych krem z pieczonego ziemniaka, ciasto z dodatkiem dymki i małosolny ogórek, ładnie podkręcajšcy smak mięsa.

PSST!?A na deser... warzywo! Dokładnie zaœ biały szparag z lodami na bazie zielonej herbaty matcha i kremem cytrynowym oraz kompot truskawkowy.

15,5/20

Nowatorska/Swobodna Modern/Casual

Sandomierska 13 (wejœcie od Rejtana / entrance from Reytana St.) 02-567 Warszawa

tel. +48 22 119 57 05

www.eterrible.pl

Czynne pon. 18.00 do ostatniego goœcia wt.–pt. 12.00–15.00, 18.00 do ostatniego goœcia sob. 15.00 do ostatniego goœcia kuchnia: pon.–sob. do 22.00

Œrednie ceny przystawka 40 zł danie główne 81 zł deser 29 zł Menu degustacyjne 6 dań 199 zł

Płatnoœć kartš Credit cards accepted Visa MC AmEx

Mała Polana Smaków

Szef kuchni: Andrzej Polan

Wbrew pozorom Mała Polana Smaków wcale nie znajduje się w zaczarowanym lesie, ale przy jednej z głównych ulic Warszawy, Belwederskiej. Ta kameralna restauracja to autorski projekt Andrzeja Polana, niegdysiejszego szefa stołecznej Soul Kitchen, znanego również z kulinarnych pokazów w TVN. Restauracja sšsiaduje z niedużym, lecz bardzo przyjemnym parkiem Morskie Oko, który jest doskonałym miejscem na spacer przed wizytš na Polanie lub po niej. Sporo tu mam z dziećmi, par trzymajšcych się za ręce czy biegaczy. W krajobraz parkowy doskonale wkomponował się restauracyjny ogródek. Centralnie położony duży stół jest udekorowany kawałkiem darni; ta zieleń œwietnie współgra z zieleniš na talerzach. A tej w karcie jest całkiem sporo. Na poczštek koperkowa – dla wielu smak dzieciństwa, tu autorsko przez szefa zmodyfikowany. Zupa jest gładka, wręcz jedwabista – „jak u mamy", lecz na tym podobieństwa się kończš. Polan dodał do niej chrzanowe purée i łososia oraz czarnuszkę. Zielone szparagi, usmażone w tempurze przyjemnie chrupiš w zębach. Wœród dań głównych zielone sš natomiast gołšbki z młodej kapusty, których nadzienie zmienia się stosownie do tego, co jest akurat dostępne na targu – może to być np. wieprzowina, kasza jęczmienna, żurawina czy chrzan.

PSST!?Na weekend szef kuchni zawsze szykuje słodkoœci spoza karty. Sernik czy mus czekoladowy? – oto jest pytanie!

13/20

Nowatorska/Swobodna Modern/Casual

Belwederska 13 00-761 Warszawa

tel. +48 22 400 80 48

www.polanasmakow.pl

Czynne codziennie 12.00–22.00

Œrednie ceny przystawka 35 zł danie główne 45 zł deser 28 zł

Płatnoœć kartš Credit cards accepted Visa MC

Z Drugiej Strony Lustra

Szefowa kuchni: Iwona Niemczewska

Szefowa kuchni i zarazem właœcicielka restauracji Iwona Niemczewska kształciła się w Le Cordon Bleu w Londynie oraz Institut Paul Bocuse w Lyonie. Jej kuchnia pełna jest lokalnych produktów, a dania dopracowane. Restauracja mieœci się na ulicy Piłsudskiego, między placem Odrodzenia a placem Grunwaldzkim, na parterze odnowionej kamienicy. Przyjemne kolorowe wnętrze z dużš liczbš luster i stoliki z eleganckimi szarymi obrusami zachęcajš do spotkań w gronie rodzinnym, jak i kameralnych służbowych. Na przystawkę warto wzišć pierogi z ogonami byczymi. Miękkie i soczyste mięso zamknięte jest w cienkim cieœcie; w roli dodatku występuje zredukowany esencjonalny bulion z drobnymi kawałkami marchewki. Barszcz z pachnšcych i słodkich buraków czerwonych, z uszkami pełnymi œwietnie doprawionej kapusty i grzybów, jest podany w pięknie rozpraszajšcej œwiatło, przezroczystej misce. Wyglšda jak arystokrata i równie wytwornie smakuje. Zamówiwszy trio ze œwinki, dostaniemy miękki jak masło, aromatyczny boczek, soczystš, delikatnš i pachnšcš polędwiczkę oraz najwyższej klasy kaszankę. Mięso œwietnie uzupełniajš pomidorki koktajlowe o apetycznie skarmelizowanych skórkach. Nie będš zawiedzeni miłoœnicy ryb: sum podany na ryżu oraz towarzyszšcy mu słodko-kwaœny, aksamitny sos z mango na długo zapadnš im w pamięć.

PSST!?Szefowa kuchni jest też cukierniczkš: deser obowišzkowy!

13/20

Nowatorska/Swobodna Modern/Casual

Piłsudskiego 18/2 70-460 Szczecin

tel. +48 91 488 82 02 +48 605 234 537

www.zdrugiejstronylustra.pl

Czynne wt.–czw. 13.00–21.00 pt.–sob. 13.00–22.00 niedz. 13.00–19.00

Œrednie ceny przystawka 34 zł danie główne 59 zł deser 16 zł

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL